BANKSİS, Akbank’ta toplu iş sözleşmesi yapmak için Yasanın aradığı gerekli çoğunluğu sağladı. Sendika Genel Başkanı Semih Özen, ” Bu sözleşme Akbank’ta iş hayatımızı ve çalışma koşullarımızı yeniden düzenleyecek yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır”dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü, yaptığı inceleme sonucunda, BANKSİS‘in Akbank T.A.Ş.Genel Müdürlüğü ve bağlı İşyerlerinde  toplu iş sözleşmesi yapmak için Yasanın aradığı gerekli çoğunluğu sağladığı tespit etti. Bu karar ile birlikte Banksis, bir kez daha Akbank ile pazarlık masasına oturacak.
Banksis Genel Başkanı Semih Özen, Paramedya.com‘a yaptığı açıklamada,  bir süredir devam eden “sendikasızlaştırma operasyonu“na rağmen yetkiyi aldıklarını belirterek, “Hiç kimse Akbank çalışanlarının Anayasal hakkını elinden alamaz.Bu saatten sonra artık akbank yönetimi işi yokuşa sürmeden bankasını zirveye taşıyan çalışanlarının refahı ve huzuru için sözleşme masasına oturmalıdır.Hiç bir şekilde zorlamalarla bu tür hareketlerle sendikasızlaştırmaya başarılı olamayacaklar. Güneş balçıkla sıvanmaz. Ne kadar baskı yaparlarsa yapsınlar insanlar yine sendikal haklarına sahip çıktı. Sendikadan zorla çıkartılmalara  rağmen çalışanlar yeniden üye oldu”dedi.
Semih Özen, geçen dönemki sözleşmede banka yönetiminin yaptığı gereksiz itirazlarla çalışanların mağdur edildiğini öne sürerek şunları söyledi:
“13 bin 865 çalışan ile 30.339 TL çalışan başına aylık net gelir elde eden bu banka çalışanlarını artık daha fazla üzmemeli. Çalışanların refah ve mutluluğuyla Akbank’ın daha da büyümesi için masaya oturmalıyız. Banksis Akbank’ı her türlü özveriyle Türkiye’nin en karlı ve verimli bankası yapan  çalışanları adına mücadelesini sürdürüyor. “
SENDİKA  UMUD OLDU
Akbank‘ta Banksis‘in yeniden yetki alması banka çalışanlarının yanı sıra sektördeki tüm bankacılar için de bir umut oldu. Banksis‘in  bu yıl verdiği sendikal mücadele  gerçekten son 20 yıldır ilk kez yaşanıyordu.  Bilindiği gibi bankacılık sektöründe grev, çıkartılan bir yasa ile yasaklanmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi bu yasayı aykırı bulmuş ve iptal etmişti.
Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı ilk kez sendikaların elini güçlendirdi. Akbank‘ta Banksis grev aşamasına kadar gelmiş ancak Bakanlar Kurulu ertelemişti. 
Şimdi gözler bir kez daha Akbank ile Banksis’teki toplu iş sözleşmesine çevrildi.
SENDİKASIZLAŞTIRMA İDDİALARI
Öte yandan Banksis bir süredir bazı üyelerinin zorla sendikadan istifa ettirilmeye çalışıldığını öne sürerek, bazı banka yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyrusunda bulunmuştu. 24.07.2017 tarihinde İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA, 25.07.2017 tarihindede İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA suç duyuruları yapan sendika, isim vererek zorla sendikadan istifa ettirilmeye çalışıldığını belirtmişti.