Katar bankaları için zor bir süreç başladı. Arap Dörtlüsü ve Katar arasında gerilim devam ederken, Katar’dan yabancı mevduat çıkışı gözleniyor.
Katar Merkez Bankası’nın verilerine göre ülkede yabancılara ait mevduatlar Kasım 2015’ten bu yana en büyük düşüşle, Haziran’da yüzde 7,6 geriledi.
Tüm mevduatın yüzde 22’si yabancılara ait olan Katar’da bu çıkışla birlikte net yabancı mevduat hacmi 47 milyar dolara geriledi. Diğer taraftan yerli mevduatlarındaki artışla toplam mevduat buna rağmen yüzde 1,1 arttı. 
KÖRFEZ BANKALARI TEPKİ ALMAK İSTEMİYOR
Bloomberg’in kaynaklara dayandırdığı habere göre kendi ülkelerinden tepki almak istemeyen Körfez bankaları, vadesi dolan mevduatlarını yenilemiyor.
Diğer taraftan Katar’ın mevduat faizlerini yükselterek bu çıkışları dengelemeye çalıştığı görülüyor. Bu durum da Haziran’da yabancı çıkışını durdurmasa da yerlilerin mevduat artışıyla toplam rakamın etkilenmemesini sağladı.
Türkiye’de en fazla hisse senedine sahip ülkeler sıralamasında 5’inci durumda olan Katar, 5 yatırımcısına ait 7,2 milyar liralık hisse senediyle toplamda yüzde 4.6 pay alıyor. 

Kaynak:businessht