16 yıl önce kapatılan Emlak Bankası’nın açılışı ile ilğili süreçte sona gelindi. İşte en yetkili ağızdan açıklamalar:
Emlak Bank’ın yeniden faaliyete geçişi le ilğili sürecin sonuna gelindi. Bankanın başındaki isim Zeki Sayın son gelişmeleri Ekonomist derğisine anlattı. . Faaliyete geçmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kendilerine 31 Mayıs 2018’e kadar süre tanıdığını belirten Zeki Sayın, başlıklar halinde şu bilgileri verdi:
*Emlakbank, tasfiye sürecinde borçlarını sıfırladı. Hazine’ye bu güne kadar 2 milyar TL kaynak aktarıldı. Geçen süreçte milletin malını kuruş kuruş koruduk, sermayemiz de böyle birikti. Faizli alacaklarımızdan vazgeçmedik, tahsil ettik. Bankamızın bu haliyle 250 milyon dolar nakdi ve gayrinakdi sermayesi bulunuyor. Hazine’den de fazla ödeme kaynaklı 123 milyon TL alacağımız var. Yine yaklaşık üçte biri protokole bağlanmış 1,2 milyar TL’lik alacağımızın tahsil süreci devam ediyor. Bankamız şu anda Emlak GYO’nun kullandığı eski logomuzu kullanmaya devam edecek.
-Tasfiye halindeki bankayı son birkaç yıldır kurumlar vergisi rekortmenleri arasına sokmayı başardık. En son ödediğimiz vergi 35 milyon TL oldu.
-BDDK iznini alıp faaliyete geçtiğimizde şube de açacağız. Ancak yeni teknolojileri kullanan bir banka olacağız.
-Emlak Bankası faaliyete geçirildiğinde proje bazlı kaynak kullandıracağız. Daha çok ithal ürünleri ikame eden yatırımlara destek sağlamak istiyoruz. Burada faizsiz finansman sağlamayı istiyoruz. Para vermeyeceğiz. Arsasından, binasına makinasına kadar biz bulacağız. İşletmesinin de takibini yapacağız. Yani gerektiğinde yatırımcı da olacağız. Yine arazi birleştirme başta olmak üzere tarım sektörüne destek vereceğiz.
Emlakbank portföy itibarıyla güçlü bir banka. İstanbul’un birçok bölgesinde tapulu gayrimenkullerimiz var. Körfez’den fonlar geldi, bizimle ilgilendiler. Bankaya ileride yabancı ortak da alınabilir.