2001 yılında bankacılık yetkisi iptal edelin Türkiye Emlak Bankası yeniden faaliyete geçiyor. Türkiye’nin her yerinde şube açıp binlerce kişiyi işe alacak.
Hükümet, Emlak Bankası hakkındaki tasfiye kararını kaldırıp yeniden bankacılık yapması yönünde karar aldı.
Emlak Bankası hakkındaki kritik düzenleme Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeyi bekleyen ve torba tasarıya dönüşecek yeni af yasa tasarısının içine önergeyle eklenecek. Hazırlanan önerge ile 16 yıl önce alınan Emlakbank hakkındaki tasfiye kararı tümden kaldırılacak ve yeniden sektöre dönmesinin önündeki yasal engeller temizlenecek.
BDDK ONAY VERECEK
Halen Hazine Müsteşarlığı’nın malı görünen Emlak Bankası, tasfiye kararının kaldırılmasının ardından yeniden kuruluş işlemlerine başlayacak. Bunun için öncelikle Emlak Bankası yönetimi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) kuruluş izni verilmesi için resmi başvuru yapacak. Başvuru, Emlak Bankası’nın bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi talebiyle yapılacak. BDDK’nın kuruluş onayı vermesi halinde, en geç bir yıl içerisinde yine faaliyet izni başvurusu yapılacak.
HER YERDE ŞUBE
Emlak Bankası yeniden faaliyet izni ile birlikte Türkiye’nin tüm şehirlerinde şube açacak. Bankanın şubeleşmesi ile birlikte sektör çalışanları için ise yeni bir iş alanı açılmış olacak. Bankanın ilk etapta 5 bin kişinin üzerinde personele iş imkanı yaratması bekleniyor. Bu da sektördeki işsizlik sorununa kısmen de olsa çözüm getirecek.