PARAMEDYA

KGF VURGUNUNA HAZİNE OPERASYONU

KGF VURGUNUNA HAZİNE OPERASYONU

Riskli müşterileri Kredi Garanti Fonu’na yönlendiren bankalara Hazine müdahale etti. Hazine şüpheli kredileri incelemeye aldı. Hedefte iki özel banka olduğu iddia ediliyor.

Teminat bulamayan şirketlerin krediye ulaşımını sağlamak için Hazine kaynaklarıyla desteklenen Kredi Garanti Fonu (KGF) bankalar için çürük müşteri ayıklama fırsatına dönüşünce Hazine Müsteşarlığı harekete geçti. Hazine, fırsatçılığı önlemek için bankalara talimat yazısı gönderip, KGF kapsamında aktarılan tüm kredilerle ilgili detaylı bilgi istedi.
FIRSATÇILIĞA KARŞI ÖNLEM
Ancak Hazine'nin garanti imkanını kötüye kullanan bazı bankalar işi fırsatçılığa döktü. Bazı bankaların kredisini ödeyememe ihtimali olan riskli şirketlere açtığı krediyi önce kapatıp daha sonra KGF kredisi verdiği ya da riskli kredinin ödemelerini sağlamak için KGF aracılığıyla ilave kredi aktardığı bu yolla batık riskini Hazine'ye yıktığı bilgileri geldi.
Konunun gündeme gelmesi üzerine Hazine Müsteşarlığı ise bankalara kritik bir emir yazısı gönderip, kullandırılan KGF kredileriyle ilgili ayrıntılı bilgi talebinde bulundu.
Yazıda bankalardan, firmalara hangi amaçlarla KGF kredisi verildiği, bunlardan hangilerinin yeni ya da ilave kredi olduğu, hangilerinin yeniden vadelendirme, hangilerinin yapılandırma amaçlı yapıldığı, hangi kredilerin risk kapama amaçlı kullandırıldığı bilgilerinin detaylı olarak göndermelerini istedi. Hazine gönderdiği yazıda, KGF kredilerinin ne kadarının yüzde 100 Hazine teminatı sağlanan ihracat veya döviz kazandırıcı faaliyetler için olduğu bilgisini de bankalardan isterken, her bir krediyle firmaların kaç kişiye yeni istihdam sağlayacağının da bildirilmesini talep etti. Hazine'nin, bankalardan gelecek bilgiler doğrultusunda, garantör olduğu KGF kredilerinin kötüye kullanılıp kullanılmadığını teknik çalışmayla ortaya çıkarabileceği ifade edildi.

Etiketler: kgfkredi garanti fonubankasorunlu kredi

Facebook Yorumları