QNB Finansbank’ın Katarlı sahibinin sahibi de değişiyor. Katar Yatırım Otoritesi, Finasbank’ın hissedaroı QNB’yi Katar Finans Bakanlığı’na devrediyor
Katar’ın yerli ve yabancı yatırım konusunda uzmanlaşan varlık fonu Katar Yatırım Otoritesi (QIA), üç yılda ikinci kez iç revizyona giderek, yaklaşık 100 milyar dolarlık yerel portföyünü Finans Bakanlığı’na aktarıyor. Bloomberg News’un ulaştığı kaynaklara göre transfer edilecek varlıklar arasında Finansbank’ın hissedarı Katar Ulusal Bankası (Qatar National Bank/QNB) da var.

Buna göre QIA’nın  hissesinin olduğu QNB, Katar Havayolları ve telekom şirketi Ooredoo QSC, Finansa Bakanı Ali Şerif El Emadi’nin yönetimine geçecek. El Emadi aynı zamanda, Katar Havayolları’nın Yönetim Kurulu Başkanı,  QIA’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve QNB’nin gayrimenkul geliştiricilerinden.
QIA konuyla ilgili yorum yapmayı reddederken, Katar Finans Bakanlığı’nden yanıt gelmedi.
Kişi başına düşen milli gelir sıralamasında dünyanın en zengin ülkesi Katar, 335 milyar dolarlık devlet fonunda revizyon planlıyor. Bunun en önemli nedeni petrol fiyatlarındaki azalışın gelir birikimini yavaşlatması ve ABD, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerdeki prestijli malvarlıklarındaki satış.
Finansbank, Haziran 2016’da Katar’ın en büyük bankası Qatar National Bank tarafından satın alındı.