İspanyollar, Doğuş Grubu’nun yüzde 10’luk hisselerinin yüzde 9.95’lik payını da aldı. Şahen’inh sadece 0.5 hissesi kaldı.
İspanyol bankacılık devi BBVA, Garanti Bankası’nın Doğuş Grubu’nda kalan yüzde 10 payının yüzde 9,95’ini satın alarak Banka’daki toplam payını yüzde 49,85’e yükseltmek için anlaşma sağladı.

Resmi onay ve Genel Kurul kabullerinin sağlanmasıyla birlikte devrin 2017’nin ilk yarısı içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu satışla birlikte Doğuş Grubu’nun Garanti Bankası’ndaki payı yüzde 0,05’e düşüyor. Satış anlaşmasına konu paylar, Doğuş Holding ve Doğuş Araştırma Geliştirme’nin paylarını kapsıyor. Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini ise Ferit Şahenk sürdürmeye devam edecek.

ANLAŞMA FİYATI PİYASANIN ALTINDA

BBVA’nın Garanti Bankası’nın 417 milyon 900 bin adet hissesi için Doğuş Grubu’na ödeyeceği fiyat ise pay başına 7,95 TL’den 3 milyar 332 milyon 305 bin TL. Garanti Bankası’ının Salı günü kapanış fiyatı ise 9,02TL’ydi. Buna göre F/DD rasyosu 0,94 oldu ve piyasaya göre yüzde 12 iskontolu.

2014’TEKİ SATIN ALMA 8,9 TL’DENDİ

Kasım 2014’te imzalanan ve Temmuz 2015’te gerçekleşen önceki satın almada ise BBVA, Garanti Bankası’nın yüzde 14,89’u için Doğuş Grubu’na pay başına temettü dahil 8,9 TL’den ödeme yapmıştı.

DOĞUŞ’UN KAP AÇIKLAMASI

Doğuş Grubu’ndan konuya ilişkin KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı

“T.Garanti Bankası A.Ş nezdinde sahibi bulunduğumuz ve Garanti Bankası’nın çıkarılmış sermayesinin toplam yüzde  9,95’ini temsil eden 417 milyon 900 bin TL nominal değerde payın Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. tarafından satın alınması hususunda Doğuş Grubu ve BBVA arasında mutabakata varılmıştır.

Varılan mutabakat gereği beher payın bedeli 7,95 TL olarak belirlenmiş olup, toplam satış bedeli 3 milyar 322 milyon 305 bin TL’dir. Ödeme BBVA tarafından kapanış tarihinden bir iş günü öncesindeki son üç iş günü kurları dikkate alınarak USD olarak yapılacaktır.

İşlemin kapanışı, satıcıların yetkili organ kararlarının tamamlanması ve ilgili resmi merciler nezdinde yapılacak işlemleri takiben gerçekleştirilecektir. Söz konusu satın alma sonucunda BBVA’nın Garanti Bankasında sermayesindeki payı yüzde 49,85’e yükselmiş olacaktır. Taraflar arasındaki 19 Kasım 2014 tarihli Hissedarlar Sözleşmesi kapanış tarihinden itibaren sona erecektir.”

BBVA’NIN KAP AÇIKLAMASI

BBVA tarafından yapılan açıklamda ise şöyle denildi:

“Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A., bugün Doğuş Holding A.Ş. ve Doğuş Araştırma Geliştirme ve Müşavirlik Hizmetleri A.Ş. ile Doğuş’un Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’de sahip olduğu ve Garanti Bankası’nın çıkarılmış sermayesinin yüzde 9,95’ini temsil eden 417 milyon 900 bin TL nominal bedelli paylarını beher payın bedeli 7,95 TL, toplam 3 milyar 322 milyon 305 bin TL bedelle satın ve devir almak için bir anlaşma imzalamıştır.

 Devralmanın tamamlanması, diğer şartların yanında, Satıcılar’ın her birinin genel kurulunun satışı ve payların BBVA’ya devrini onaylamasına ve ilgili düzenleyici kuruluşlardan onaylarının alınmasına bağlıdır.

Devralmanın 2017 yılının ilk yarısında tamamlanması beklenmektedir.”

FERİT ŞAHENK AÇIKLAMASI

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise yapılan açıkalmada şunları kaydetti:

“BBVA ile 2011 yılında başlayan güçlü ortaklığımız sonucunda başta ülkemiz ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında çok başarılı işler gerçekleştirdik. Grubumuzun ve BBVA’in uyumlu birlikteliğinin sonucu olarak gücünü her geçen gün perçinleyen Garanti Bankası, bu işlemle beraber Türk ekonomisine hizmet etmeye ve katkıda bulunmaya devam edecektir. BBVA’in bu satın almayı yapmak istemesindeki en önemli vurgu Türkiye ekonomisine ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güvendir. Ortaklarımız Türkiye’de önemli bir bankacılık potansiyeli görmekte ve bu potansiyeli gerçekleştirmek istemektedir.

Doğuş Grubu olarak Türk ekonomisine bu önemli yabancı yatırımın girmesine vesile olmaktan onur duyuyoruz. BBVA ile ahenkli beraberliğimizi kendilerine ev sahipliği yaparak sürdüreceğiz. Doğuş Grubu olarak, yarım asrı aşan süreçte tüm yatırımlarımızda stratejimizi ülkemize değer katmak üzere şekillendirdik. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürdüğümüz sektörlerde ekonomimize güç ve değer katacak, istihdama katkıda bulunacak adımlarla ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.”