TEB, günlerdir yükseliş trendindeki borsa için satış zamanı dedi ve kar satışı yapılmasını önerdi.
Borsada Aralık’tan bu yana devam eden baş döndüren ralli tam gaz devam ederken, yükseliş potansiyelinin azaldığını belirten TEB Yatırım’dan kâr satışı önerisi geldi.
Hafta başında 89 bin 537’ye kadar yükselen BIST100 endeksi Perşembe gününün ilk yarısında yüzde 0,38 yükselerek 88 bin 500 seviyesinin üzerine kadar çıktı.
Aralık ayında 72 binin altını gören endeksin o günden bu yana yükselişi tam 17 bin 745 puan. Bir başka deyişle yaklaşık 2,5 aylık sürede endeksin değer kazancı yüzde 25’e yakın.
Gelinen seviye aynı zamanda TEB Yatırım’ın BIST100 için 27 Aralık’taki yüzde 1,4 yukarı revizeyle birlikte 92 bin 300 olan temel hedeflerinin sadece yüzde 4,6 altında. Analistler de bu noktadan hareketle, değerleme hedeflerine kalan sınırlı potansiyele işaret ederek kar realizasyonu öneriyor. 
“Hedef fiyatımızdaki yüzde 1,4 yukarı revizyon sonrası temel anlamda daha çok yukarı revizyon için yerimizin kalmadığını düşünüyoruz” diyen TEB Yatırım, Borsa İstanbul için tavsiyelerini de ‘’Ağırlık Artır’’dan ‘’Nötr’’e indirdiklerini söyledi. Model portföyde bankaların ağırlığı da ‘’Nötr’’e indirildi.
TEB’den yayınlanan raporda kararın nedenleri ise şöyle açıklandı:
“Son 2 yılda gelişen ülke piyasalarına karşı yüzde 31 negatif ayrışmamız sonrası, küresel ve gelişen ülke hisse senedi piyasalarındaki ivmelenme ile Borsa Istanbul’a gelen alımları görüyoruz, nedenini anlıyoruz. Ancak, değerleme ve faiz tarafındaki negatif beklentimizle, tavsiyemizi ‘’Ağırlık Artır’’dan ‘’Nötr’’e indirmeye karar verdik.”
Rapordan öne çıkan başlıklar şöyle:
-2017 senesinde, BIST100 endeksi yatırımcısına yüzde 13 getiri  sağladı. MSCI Türkiye ise, MSCI Dünya ve MSCI Orta Avrupa/Rusya/Körfez/Afrika endekslerinin yüzde 5 üzerinde performans gösterdi.
-Piyasaya pozitif görüş belirttiğimiz, 27 Aralık Strateji Raporumuzu güncelliyoruz ve 92,3 bin temel hedefimize sadece yüzde 4,6 potansiyel kaldığından, BIST100 endeksinde uzun pozisyonlarda kar realizasyonu zamanı geldiğini düşünüyoruz. Temel hedefimize yukarı potansiyel, özsermaye maliyeti kullandığımız yüzde 16,25’in oldukça gerisinde kaldı. Şirket değerlemelerinde kullandığımız yüzde 11,25 risksiz getiri oranının, yüzde 10,91 işlem gören 10 yıllık gösterge tahvil faizinin üzerinde olması 92,3 bin temel hedefimize güvenli alan bırakmaktadır.
DAHA FAZLA YUKARI REVİZYONA YER KALMADI
-Enflasyon beklentilerinde kötüleşme ve Merkez Bankası’nın sıkılaştırma politikasının devamı yönünde beklentimizle, faizlerde aşağı trend beklemiyoruz. Hedef fiyatımızdaki yüzde 1,4 yukarı revizyon sonrası temel anlamda daha çok yukarı revizyon için yerimizin kalmadığını düşünüyoruz. Bu nedenlerle, “Ağırlık Artır” tavsiyemizi “Nötr”e çekiyoruz.
-Model portföyde, 2017 senesinde BIST100 üzeri 4 puan ve yüzde 17 getiri sonrası, Bankacılık sektörünü “Ağırlık Artır”dan “Nötr”e indiriyoruz. Takip ettiğimiz bankalar için hala yüzde 10 net kar büyümesi bekliyoruz. Gelir tablosunda henüz kullanılmamış genel karşılıkların ters çevrilmesi olasılığı ve KOBİ tarafında sorunlu kredileri kısmen karşılayabilecek 250 milyar TL’lik Hazine garantisi sayesinde büyük bir risk öngörmüyoruz.  Ayrıca, banka değerlemelerinde 5,8x F/K çarpanında pahalı olduğunu söylemenin doğru olmayacağını düşünüyoruz.”