Başarılı birer bankacı iken istifa eden Cüneyt Karakaya ve Halime Çorak çifti, 12 buçuk dönümlük arazide doğayla barışık bir yaşam sürdürüyor.
Kapitalist yaşam tarzını reddederek 450 metre rakımda Aralçak Çiftliği’ni kuran Cüneyt Karakaya ve Halime Çorak çifti, 12 buçuk dönümlük arazide doğayla barışık bir yaşam sürdürüyor. Bankacılıktan istifa eden Karakaya, “Kapitalizm bizi yönetiyordu, biz ona tepki amaçlı böyle bir yaşama geldik” diyor.
Kapitalizme tepki amaçlı bankacılıktan istifa eden 46 yaşındaki Cüneyt Karakaya ve 43 yaşındaki Halime Çorak çifti, İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Turgutlar’da 2013 yılında yılında 12 buçuk dönüm arazi üzerinde Aralcak Çiftliği’ni kurdu.

Çift, Dumanlı Dağı’nın 450 metre rakımında bulunan çiftlikte, doğayla barışık bir yaşam inşa ediyor.
dihaber’in haberine göre 250 ağacın ekildiği Aralcak’ta, doğanın florasına uygun inşa edilmiş taş evde yaşam sürdüren çift, gelen gönüllülerin kalması için de ‘çuval ev’ inşa ediyor. Kışın ısınma ihtiyaçlarını odun sobaları ile karşılayan Aralcak sakinlerinin çiftlikte kullandıkları ütü bile odun ateşi çalışmakta.
Çiftlikte, tavuk, kaz, arı, köpek ve kediler ile iç içe olan yaşam savunucuları bostanda meyve-sebze topluyor, hayvan bakımından ‘çuval evin’ inşasına kadar kolektif bir çalışma yürütüyor. Elde edilen yazlık ürünler, konserve ya da güneş yoluyla kurutularak kışa hazırlanırken, bostandan çıkan sebzeler ise ücretsiz bir şekilde ziyaretçilerle paylaşılıyor.
Enerji ihtiyacı doğandan karşılanıyor
Aralcak Çiftliği’nin su ihtiyacı ise, Dumanlı dağın doruklarından akan kaynak suları ile giderilirken, çiftlikte bulunan ürünler ise damlama yöntemiyle sulanıyor.
40 yıldır hiçbir kimyasal elin değmediği Aralcak’ta doğa dostu bir tarım yapılıyor. 4 mevsim üretimin yapıldığı Aralcak’ta, kimyasallarla genetiği ile oynanmış hibrit tohum yerine yerel tohumla ekim yapılıyor.


Kaynak: Gazete Karınca