Garanti Bankası istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Bankanın 2016 yılı karı bir önceki yıla göre yüzde 49 artışla 5.07 milyar lira oldu.
Garanti Bankası’nın  2016 solo net kârı yüzde 49 artışla 5.07 milyar lira oldu ve beklentilere paralel gerçekleşti.
Reuters anketine göre bankanın 5.03 milyar lira net kâr açıklaması bekleniyordu. Ankete göre, banka kârlarındaki sert yükselişte geçen yılın son aylarına kadar gerileyen fonlama maliyetinin verdiği destek, ticari işlem zararlarının azalması ve önceki yıllara kıyasla hafifleyen kredi genel karşılıkları etkili oldu.
Garanti Bankası’nın KAP’a gönderdiği konsolide olmayan finansal sonuçlarına göre, 2016 sonu itibarıyla kredi ve alacakları ise yüzde 17 artışla 186 milyar lira olarak gerçekleşti.
Her dört işlemden biri Garanti’den geçiyor’
Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, “Küresel ekonomide artan belirsizlik ortamı ve ülkemizde yaşanan zorlayıcı koşullarla, Türkiye ekonomisi 2016 yılında büyük sınavlar atlattı. Garanti Bankası olarak bu yılı da sağlam bilanço yapımız, öncü sermaye, aktif kalitesi ve likidite göstergelerimizle başarıyla tamamladık. Müşterilerimizin yanında iş ortağı olarak yer almaya devam ettik, kredilerimizin aktifler içindeki payı yüzde 64’e çıkarak, bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye’nin lider bireysel bankası olmayı sürdürürken, en iyi müşteri deneyimini yaşatmak için yatırım yapmaya devam ettik. Attığımız yenilikçi adımlarla, dijital müşterilerimizin sayısı 5 milyona ulaştı. Türkiye’de dijital kanallardan gerçekleştirilen her dört işlemden biri Garanti’den geçiyor. Açtığımız GarantiPartners Girişim Üssü ise girişimcilere ofis imkânı sağlamanın yanında, eğitimler, mentor buluşmaları ve pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kadın girişimcilere kullandırdığımız toplam kredi hacmimiz de 3,2 milyar TL’ye ulaştı. Sorumlu bankacılık prensibimizle, yenilenebilir enerji yatırımlarına sağladığımız toplam finansman ise 4,5 milyar doları aştı. Rüzgâr enerjisi finansmanında Türkiye’nin kurulu rüzgâr gücü kapasitesinde yüzde 35 payla açık ara pazar lideriyiz.” dedi.