Yapı Kredi Bankası  adeta düşman çatlatırcasına bir kar açıkladı. Bankanın ikinci çeyrek net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 108 artarak 847.9 milyon lira ile beklentilerin  üzerinde geldi.
Her fırsatta kriz söyleminde olan bankalar adeta kar patlaması yaşıyor. Akbank ve Garanti Bankası’ndan sonra Yapı Kredi Bankası’da karını beklentilerin üzerinde açıklayan banka oldu.  Yapı Kredi’nin ikinci çeyrek sonunda krediler ve alacakları 2015 sonuna kıyasla yüzde 6 artışla 157.3 milyara çıktı. Bankanın aktif büyüklüğü de 229.7 milyar liraya yükseldi.

Bankanın net faiz gelirlerindeki hafif gerilemeye karşılık net ücret komisyon gelirleri ise yüzde 14 artarak 743.5 milyon lira oldu. Yapı Kredi’nin net faiz gelirleri ikinci çeyrekte geçen yıl aynı döneme göre yüzde 0.3 azalarak 1.77 milyar lira oldu.

Öte yandan bankada Visa hisselerinin satışından elde edilen gelir de kârı destekledi.

Visa Europe’un Visa Inc’e devri sürecindeki hisse değişimi nedeniyle Yapı Kredi’de 52 milyon euro tutarında vergi öncesi kâr oluştuğu duyurulmuştu. ardından yazılı açıklama yapan banka, sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 14.6 seviyesine yükseldiğini, maddi ortalama özkaynak kârlılığının ise yüzde 14 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Bankanın proje finansmanı alanında da yıllık bazda yüzde 21’lik büyüme sergilediği kaydedildi.