PARAMEDYA

ARAŞTIRMA RAPORUNA CEZA GELDİ

ARAŞTIRMA RAPORUNA CEZA GELDİ

Bazı banka ve iştiraki olan aracı kuruluşların hazırladığı raporlar SPK tarafından incelemeye alındı. İlk ceza Akbank'ın iştiraki Ak Yatırım yöneticisine geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ak Yatırım'ın bir bölüm başkanı-araştırma birim yöneticisi hakkında, 18 Temmuz günü bazı müşterilerine elektronik posta ile gönderdiği araştırma raporunda yer alan ifadeler nedeniyle suç duyurusunda bulunurken, Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisansı'nı da iptal etti.

SPK'nın haftalık bülteninde yer alan açıklamada suç duyurusunun, Türk Ceza Kanunu'nun 299'uncu ve 301'inci maddeleri kapsamında yapıldığı ifade edildi.

Türk Ceza Kanunu'nun 299'uncu maddesi "Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" ifadelerini içerirken, 301'inci maddede ise "Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" ifadeleri yer alıyor.

Açıklamada, Ak Yatırım birim yöneticisinin 18 Temmuz'da bazı müşterilerine gönderdiği araştırma raporunun hazırlanması ve yayımlanması sırasında sorumluluğunu yerine getirmemesi nedeniyle sahip olduğu Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisansı'nın iptal edilmesine karar verildiği kaydedildi.
SPK açıklaması şöyle:
Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de (Aracı Kurum) Bölüm Başkanı–Araştırma Birim Yöneticisi olarak görev yapan Mert ÜLKER’in; 18 Temmuz 2016 Pazartesi günü Aracı Kurum’un bazı müşterilerine elektronik posta ile gönderilen araştırma raporunun hazırlanması ve yayımlanması sırasında sorumluluğunu yerine getirmemiş olması nedeniyle; sahip olduğu Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisansı’nın iptal edilmesine karar verilmiştir. 
 

Etiketler: spkak yatırımAk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de (Aracı Kurum) Bölüm Başkanı–Araştırma BirimMert ÜLKER

Facebook Yorumları