Darbe girişimi ilk işlem gününden önce Denizbank Gelen Müdürü Hakan Ateş, 700’ün üzerinde şube müdürü aracılığı ile tüm Türkiye’ye seslendi: Panik yok! Likitide sorunumuz hiç yok!
Darbe girişimi sonrası piyasalar yarın sabahdan itibaren işlem görmeye başlayacak. Bankalar açılacak işleme başlayacaklar.
Peki  yarın piyasalar nasıl açılacak?
Panik olacak mı?
En önemlisi vatandaşlar panik olup bankalara parasını çekmek için saldıracak mı?
İşte bu kritik gün öncesi Denizbank’ın kaptanı deryası Hakan Akteş kendi personeline yönelik bir mektup yazdı.
Hakan Ateş, şube müdürleri aracılığı ile adeta tüm piyasaya da mesaj vermiş oldu.
İşte Hakan Ateş’in kaptanlarına yolladığı o mektup:
““Türkiye, 15 Temmuz gecesi önemli bir sınav vermiş ve bu sınavdan başarıyla, güçlenerek çıkmıştır. O gece yaşanan üzücü olayları yüreğimizin derinliklerine gömerek ülkemizin geleceği için hep birlikte omuz omuza yarınlara yürümeliyiz” diyen Ateş, Kaptanlarına komutu veriyor: Tam yol ileri…
İşte Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in çalışma arkadaşlarına gönderdiği o mesaj:
SEVGİLİ KAPTANLAR
15 Temmuz gecesi ülkemiz ve demokrasimiz, bildiğiniz üzere, çok önemli bir badire atlatmıştır.
Gerek hükümet gerekse siyasi parti liderlerinin mutabık ve birlikte hareketleri, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, hükümet üyelerinin sağlıklı ve akılcı kararları, basınımızın ve ülkenin sahibi halkımızın görüş farklılığı gözetmeden demokrasimize verdiği destek bu girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açmıştır.
İnanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti her badireden olduğu üzere Cuma gecesi yaşadığı bu müessir olaydan da çok daha güçlenerek çıkacaktır.
Sevgili denizciler, yaşanan bir siyasi krizdir ve büyük ölçüde aşılmıştır. Ülkemizde likidite ve finansal kriz söz konusu değildir. Bu tür siyasi çalkantı dönemlerinde olası bir likide paniğinin önüne geçilebilmesi amacıyla ekonomiden sorumlu bakanlıklar, Merkez Bankası ve BDDK her türlü olağan üstü tedbiri almıştır. En ufak bir likidite paniği yaşanmaması için Merkez Bankası kaynakları bankacılık sektörüne sonuna kadar açılmıştır. Diğer yandan bankamız, her dönemde olduğu gibi, yeterli likidite rasyolarına sahiptir. Hafta sonu da dahil ATM’lerden müşterilerimizin tüm talepleri karşılanmış, yoğun kullanımda olan ATM’ler hemen desteklenmiştir. Cumartesi öğleden sonra ve Pazar günü ATM’lere ekstra bir yüklenme olmaması da panik ortamının kalmadığının en güzel göstergesidir.
Arkadaşlarım, biz müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da karşılamak için azami çabayı göstereceğiz. Talep eden olursa parasını tereddütsüz ve anında ödeyeceğiz, bireysel, KOBİ, tarım ve büyük müşterilerimizin ihtiyaçlarını finanse etmek amacıyla her zamanki iştah ve gayretimizle kredi vermeye devam edeceğiz.
Ben de dahil tüm icra kurulumuz Pazartesi günü görevinin başında olacağız. Talep ve önerileninizi ilgili Şube, Bölge ve Grup Müdürleriniz üzerinden bizlere hızla iletebilirsiniz.
Bu dönem itibariyle yıllık izin planlarında bir değişiklik yapma ihtiyacı hissetmedik. Ancak gerek şube operasyon gerekse satış kadrolarında izin kullanımına bağlı bir işlem yığılması söz konusu olduğu anda yine bölge müdürlerimize ileteceğiniz mesajla hızla genel müdürlük ve bölge havuz kadrolarından şubelerimize destek sağlanacaktır.
Özetle arkadaşlarım, demokrasimiz 15 Temmuz gecesi önemli bir sınav vermiş ve bu sınavdan başarıyla, güçlenerek çıkmıştır. O gece yaşanan üzücü olayları yüreğimizin derinliklerine gömerek ülkemizin geleceği için hep birlikte omuz omuza yarınlara yürümeliyiz. Biz Denizciler bu güne kadar ülkemizin geleceğine sağladığımız desteği, finansmanı bundan sonra da aynı heyecanla sağlamaya devam edeceğiz.
Biz hepinizin gayet iyi bildiği üzere bir anlamda kamu hizmeti veren bir kurumun Denizbank’ın çalışanlarıyız. Bu yönden sosyal medya vb. kanallardan yönlendirilen spekülatif bilgi, haber ve yorumları hiçbir surette dikkate almadan ve bunların parçası olmamaya özen göstererek yalnızca resmi açıklamalara ve Genel Müdürlüğümüz bilgilendirmelerine itibar ve riayet etmenizi önemle rica ederim.
Hepinizi sevgi ile kucaklıyorum.
Şimdi yeniden güzel Ülkemiz ve aydınlık yarınlarımız için tam yol ileri!
Sevgilerimle,
Hakan Ateş