PARAMEDYA

33 YILIN EN KÖTÜ PİYASASI

33 YILIN EN KÖTÜ PİYASASI

Piyasaların duayen ismi Berra Doğaner: Ben 33 senedir bu işi yapıyorum ve en kötü zamanda bile geçen sene ve bu seneki kadar kötüsüyle karşılaşmamıştık!

Berra Doğaner… Turkish Yatırım’ın Genel Müdürü ancak piyasa deneyi çok daha eskilere dayanıyor. 33 yıldır sektörde olan Doğaner aynı zamanda eski bir SPK’lı.
Doğaner, Reuters’tan Akın Aytekin’e verdiği söyleşi de çarpıcı ifadeler kullanırken, özellikle halka arzlarda gelinen noktayı şöyle özetliyor: “Ben 33 senedir bu işi yapıyorum ve en kötü zamanda bile geçen sene ve bu seneki kadar kötüsüyle karşılaşmamıştık”.
Doğaner, artık şirketlerin halka açılmak yerine özel sermaye fonlarına satılmayı tercih ettiğini vurguluyor. Özellikle 2010 sonrası hayata geçen halka arz seferberliği sırasındaki yanlış uygulamalar nedeniyle zarar eden yatırımcıların, yaşadıkları bu kötü tecrübeler nedeniyle halka arzlara soğuk baktığını belirten Doğaner, bu yıl sadece 2 arzın yapılmış olmasına dikkat çekiyor. Turkish Yatırım verilerine göre 2010 yılında toplam 3 milyar TL’nin üzerinde 22 adet halka arz gerçekleşirken, bu rakam 2015 yılında 6 halka arzla 119 milyon TL’de ve 2016’nın ilk altı ayında 2 halka arz ile 343 milyon TL seviyesinde kaldı.
Turkish Yatırım verilerine göre 2010 yılında toplam 3 milyar TL’nin üzerinde 22 adet halka arz gerçekleşirken, bu rakam 2015 yılında 6 halka arzla 119 milyon TL’de ve 2016’nın ilk altı ayında 2 halka arz ile 343 milyon TL seviyesinde kaldı.
2 ARZ İPTAL EDİLDİ
Bu yılın ilk yarısında gerçekleşen iki halka arzdan birisi olan Via GYO Mayıs ayında 306 milyon TL’lik gelir elde ederken, alüminyum ve metal yapı malzemesi üreticisi Çuhadaroğlu, Şubat ayındaki halka arzından 37 milyon TL gelir elde etti.
Doğaner ayrıca Global Liman ve Ak Gıda şirketlerinin de halka arz planladıklarını fakat son günde bu plandan vazgeçtiklerini hatırlattı.
Halka arz piyasasının gelişmesinin herhangi bir düzenlemeyle bir ilgisi olmadığını söyleyen Turkish Yatırım Genel Müdürü, tasarrufçunun zaten düşük olan mevduat oranını kullanmak için gayrimenkulü halka arza tercih ettiğini söyledi.
Halka arz piyasasının gelişmemesinin düzenlemelerle bir ilgisi olmadığını söyleyen Doğaner, getiriyi az bulan yatırımcının gayrimenkulü tercih ettiğini belirtti.
“TÜRKİYE’DE TASARRUF YOK”
Doğaner, “Türkiye’de tasarruf yok. Tasarruf oranı şimdi bireysel emekliliğe verilen devlet teşvikiyle yüzde 13’lerden yüzde 15’lere çıktı. Yani tasarruf yok, olan tasarruflar da son zamanlarda gayrimenkul tarafına geçti” dedi.

Doğaner, “Endeks 2012 yılındaki seviyesiyle hemen hemen aynı seviyede şu an. Fakat gayrimenkul kısmına baktığımızda ortalama getirisi borsanın ortalama getirisinin üzerinde. Yatırımcılar da bunun farkında. Yeni yatırımcı bu yüzden gelmiyor. Hem verimli görmüyor hem de gayrimenkulde de hâlâ gidecek yer görüyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Paraanaliz

Etiketler: berra doganerspkhalka arzturkish yatırım

Facebook Yorumları