Sberbank CEO’su Herman Greff, basında çıkan haberlerin aksine Denizbank’ın satışının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleşmediğini açıkladı
Rus bankası Sberbank’ın CEO’su Herman Greff, Bloomberg News’a yaptığı açıklamadaDenizbank’taki hisselerin satışıyla ilgili iddiaları reddetti. Greff, “Denizbank’ın satışının görüşüldüğü bir toplantı bile yapılmadı” dedi.

Reuters haber ajansı salı günü, Sberbank’ın Denizbank’ın satışında aracı olması için yatırım bankalarıyla görüştüğünü duyurmuştu. Dört bankacılık kaynağına dayandırılan haberde, Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle bazı bankaların aracılık konusunda isteksiz olduğu belirtilmişti.

Türkiye’nin en büyük beşinci bankası Denizbank, Eylül 2012’de 3 milyar euro karşılığında Sberbank tarafından satın alınmıştı.

Kasım ayında Türk Hava Kuvvetleri’nin Suriye sınırında “sınır ihlâli” yaptığı gerekçesiyle düşürdüğü Rus uçağı sonrası iki ülke ilişkilerinin gerilmesiyle Rusya, Türkiye’ye tarım, turizm, tekstil ve ulaşımda bir dizi yaptırım uygulamaya başladı.