Türkiye’de internet altyapısı saat 16.00 itibariyle resmen çöktü. Bir çok kişi internete giremiyor. Nedeni olarak TIB’in yasaklaması gösteriliyor.
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB), bugün Google’ın eski içerikleri arşivlemesini sağlayan önbellek hizmetine erişimi engellediği iddia edildi. Türkiye çapında internetin yavaşlaması üzerine sosyal medyada “Google’a erişim yasaklandı mı” tartışması başladı. Ancak ilerleyen saatlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamayla bu haberi yalanladı. Bakanlık sorunun operatörlerin yurt dışı çıkışlarının olduğu Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen hat bağlantısı ve enerji sorunundan kaynaklandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle;

“Bazı haber sitelerinde Türkiye’de internete erişim engeli getirildiği ve internetin yavaşlatıldığı yönünde haberler yapılmaktadır. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Bugün ülkemizde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedeni erişim engelinden veya idari bir uygulamadan kaynaklı değildir. Operatörlerin yurtdışı çıkışının olduğu Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen fiber hat bağlantı ve enerji sorunu nedeniyle olduğu tespit edilmiştir.

Ülkemizdeki internet kullanıcılarını etkileyen teknik sorunların ivedilikle giderilerek internetin normal hızına dönmesi için yoğun bir şekilde çalışmalar ilgili operatörler tarafından sürdürülmektedir.”