Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nazif Karadere, Merkez Bankası’nın faiz indirimine rağmen faizlerin düşmemesinin nedenini açıkladı.
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere bunun sebebini, “Para pahalı, mevduat kıt” sözleriyle açıkladı. Karadere, Garanti Bankası’nın Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile birlikte düzenlediği 33. Kadın Buluşması toplantısının ardından medya mensuplarının kredi faizlerinde indirim taleplerine ilişkin sorularını cevapladı.
Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında yaptığı 100 baz puanlık indirimin kredi faizlerine 40 puan kadar yansıdığını belirten Karadere, “Daha fazla düşmemesi, tasarruf eksikliğinden. Türkiye’de tasarruf oranı çok düşük. Bankalar krediyi mevduatla fonluyor. 100 birim TL kaynak varsa, 140 birim TL kredi veriyoruz. Bu da, kaynak yetmiyor demek. O nedenle yurt dışından aldığımız döviz cinsi krediyi TL’ye çeviriyoruz. Bunun da ek maliyeti oluyor” dedi.
Karadere şunları söyledi: “Mevduat kıt. Kıt kaynağa talep çok. Bankalar mevduat müşterisini kaçırmak istemiyor. Müşteri de faiz pazarlığı yapıyor. Böyle olunca MB’nin faiz indirimi, TL mevduat faizlerini ve dolayısıyla kredi faizlerini sınırlı oranda etkiliyor.”