Unicredit Orta ve Doğu Avrupa bölüm başkanı Türkiye faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Unicredit YKB’deki hisselerini satacak mı?
Yapı Kredi’deki hisselerini satmaya hazırlandığı iddia edilen UniCredit’in Orta ve Doğu Avrupa Bölüm Başkanı Carlo Vivaldi Türkiye’nin kendileri için kilit bir pazar olduğu mesajı verdi.

Milano’da Unicredit genel merkezinde Türkiye’den gelen gazetecileri ağırlayan Carlo Vivaldi, Yapı Kredi Bankası CEO’su Faik Açıkalın ile birlikte soruları cevapladı.

İtalya merkezli bankanın Türkiye dahil bu bölgede 12 ülkede var olduğunu belirterek, karlarının yüzde 25’inin bu bölgeden geldiğini belirtti.

2015 yılına kadar Türkiye’de Yapı Kredi Bankasında CEO Vekiliği görevi yapan daha sonra İtalya’ya Genel Müdürlüğe Doğu ve Orta Avrupa Bölgesi Bölüm Başkanı olan Vivaldi, 2018 yılına kadar Unicredit’in toplam sermaye payı içinde bu bölgenin payının yüzde 27’de yüzde 33’e çıkartacaklarını söyledi.

“Türkiye’den çıkacak mısınız?” sorusuna cevap veren Vivaldi, sermaye artışı için zamana yayılan ve farklı opsiyonlar içeren çözümleri olduğunu ve 2002’den beri KOÇ grubu ile Yapı Kredi’de yürüttükleri ortaklıktan memnun olduklarını belirtti.

Bloomberg’in bankacılık analistlerine dayanarak yaptığı haberde şirketin yaklaşık 9 milyar dolarlık sermaye artışına ihtiyacı olduğu belirtilmişti. UniCredit grubun sermaye yeterlilik rasyosu (core tier 1) yüzde 10.8 lar seviyesinde olup Basel III kuralları için yüzde 10 yeterli olmakla beraber yatırımcılar Avrupa Bankalarını yüzde 12 seviyesine çıkmaya teşvik ediyor.
SON DURUM
Aynı toplantıda konuşan Faik Açıkalın da 2013-2015 yılları arasında dijital bankacılık ve maliyet verimliliği üzerine yaptıkları yatırımların bu sene itibariyle karşılığını almaya başladıklarını söyledi.

Yapı Kredi 2016 ilk çeyrek sonuçlarına göre geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41’lik yıllıklandırılmış gelir artışına ulaştı. Geçen sene sonunda net gelir kaleminde yüzde 7 daralan Yapı Kredi Bankası, Açıkalın’ın açıklanasına göre maliyet artışını kontrol altına aldıkları bu sene artık gelir yaratma da iddialı olacak.

Şirketin ilk çeyrek sonuçlarına bakıldığında bilançoda sadece yüzde 1’lik artış yaşanmış. Aynı dönemde krediler de, sektör ortalamalarına uygun yine yüzde 1’lik bir büyüme söz konusu.

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, 2016’da FED kaygılı küresel şartlar ve Türkiye’ye özgü gelişmeler sebebiyle bankacılı sektöründe bilançolarda ciddi bir büyüme beklemediğini belirtiyor. Bu sene stratejilerini karlı ve sürdürülebilir gördükleri segmentlere yönelmek ve aynı zamanda da mevcut pazar paylarını korumak olduğunu söyledi.