Dünyanın ikinci en büyük döviz traderı Deutsche Bank, dolardaki sıçramanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu kaydetti.
Deutsche Bank analistleri, cuma günü hazırladıkları raporda, dolarda bu yılın başında görülen düşüşün muhtemelen hızını kaybettiğini savundu. Deutsche Bank Londra Ofisi Döviz Piyasaları Küresel Eş Başkanı George Saravelos, dolardaki spekülatif pozisyonlardan çıkılmasının ardından,  Banka’nın dolarda, Çin, Meksika ve Güney Kore gibi gelişen ülke para birimleri karşısında alış taraftarı olduğunu belirtti.

Fed’in haziran ayında faiz artırımına gidebileceğini işaret etmesi doları destekledi. Bunun sonucu ABD para birimi yedi haftanın zirvesine çıktı. Bu durum, zayıf doların faiz indirimlerinin ve tahvil alımlarının etkisini gidermesinden endişe duyan diğer merkez bankalarına rahatlama sağladı.

Deutsche Bank’ın New York ofisinden stratejist Sebastien Galy, “Doların halen yükselmesi için potansiyel var. Küresel dolar trendi muhtemelen önceden olduğundan çok daha az cazip, ancak orada halen bazı fırsatlar var” diye konuştu.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta yüzde 0,8 yükseldi. Dolar euro karşısında yüzde 0,8 yükselerek 1,1224 ve yen karşısında yüzde 1,4 güçlenerek 110,15 seviyelerine çıktı.