PARAMEDYA

PİYASALAR BAŞDÖNDÜRECEK

PİYASALAR BAŞDÖNDÜRECEK

Yeni yılın ilk haftası oldukça hareketli başlıyor. FX piyasalar bu hafta önemli verilere odaklanacak.İşte haftanın takvimi:

İki haftalık tatil sezonu çok önemli verilerle sona eriyor. Sadece tarım dışı istihdam değişimi değil, İngiltere, Euro Bölgesi ve Asya'dan da çok önemli veriler açıklanacak. Bir başka dikkate alınması gereken gelişme ise FOMC tutanaklarının açıklanması olacak.
İşte gün gün önemli veri ve gelişmeler:

Pazartesi:
10.00, Türkiye TÜFE, beklenti %8.90. Türkiye için ayın en önemli verilerinden biri ve önceki aya göre hafif bir gerileme bekleniyor.
11.30, İngiltere inşaat PMI, beklenti 59.2.  Cuma günü gelen beklenti altı imalat PMI verisi GBPUSD'de keskin bir düşüş getirmişti. İngiltere'den başka bir önemli PMI verisi.
15.00, Almanya öncü TÜFE, beklenti %0.3. Gerileyen petrol fiyatlarının da etkisiyle enflasyonda düşüşün devam etmesi bekleniyor. Almanya'da enflasyon önceki ay %0.6 seviyesindeydi.
Salı:
2.30, Avustralya ticaret dengesi, beklenti -1.59 milyar. Bu hafta Avustralya'dan bolca önemli veri var. Ticaret dengesi bu verilerin ilki.
İmalat PMI verileri beklenti altı kalmıştı. Saat 10.00 - 11.00 arası İspanya ve İtalya'dan hizmetler PMI rakamları açıklanıyor. Beklentiler sırasıyla 52.9 ve 51.4. Saat 11.00'de gelecek olan Euro Bölgesi final imalat PMI için ise 51.9'lik bir beklenti var.

11.30, İngiltere hizmetler PMI, beklenti 58.9. İngiltere'den en önemli PMI verisi ve beklenti dışı bir rakamın tüm GBP paritelerinde keskin hareketlere neden olabileceği belirtiliyor.
17.00, ABD ISM hizmetler PMI (beklenti 58.2), fabrika siparişleri (beklenti %-0.3). ABD ekonomisinin büyük bölümü hizmetler sektörüne dayalı olduğu için PMI verisi yakından izlenecek.

Çarşamba:
10.55, Almanya işsizlik değişimi (beklenti -7 bin), işsizlik oranı (beklenti %6.6). Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisinden çok önemli veriler.
12.00, Euro Bölgesi flaş TÜFE (beklenti %0.0), flaş çekirdek TÜFE (beklenti %0.6), işsizlik oranı (beklenti %11.5). Euro Bölgesi'nden haftanın en önemli verileri.
15.15, ADP tarım dışı istihdam değişimi, beklenti 227 bin. Cuma günü gelecek olan resmi tarım dışı istihdam değişimi için çok önemli bir gösterge. 
15.30, ABD ticaret dengesi, beklenti -42.3 milyar. Önceki aya göre daha küçük bir ticaret açığı bekleniyor. Genelde piyasa üzerindeki etkisi sınırlı olan bir veri.
21.00, FOMC toplantı tutanakları. Üç hafta önceki toplantıdaki tartışmaların detaylarını öğreneceğiz. 'considerable time' ifadesi kaldırılmış ve Fed ileriye dönük faiz yönlendirmesinde değişiklik yapmıştı.

Perşembe:
2.30, Avustralya inşaat onayları, beklenti %-2.7. Önceki ay %10 üzerinde bir artış yaşanmıştı. Geçtiğimiz ay ise onaylarda gerileme bekliyor piyasa.
10.00, Türkiye sanayi üretimi, beklenti %1.5. Lira için önemli bir veri, önceki aya göre daha az bir artış bekleniyor sanayi üretiminde.
12.00, Euro Bölgesi perakende satışlar, beklenti %0.3. Euro Bölgesi tüketicisinin ne durumda olduğunu öğreneceğiz ve beklenti dışı bir rakam EUR paritelerine hareket getirebilir.
14.00, İngiltere merkez bankası para politikası kararları. Faizlerin %0.50, varlık alım programının 375 milyar seviyesinde sabit bırakılması bekleniyor. Herhangi bir değişiklik yapılmadığı için karar metni de açıklanmayacak büyük ihtimalle ve dikkatler daha çok iki hafta sonra gelecek olan tutanaklarda olacak.
15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları, beklenti 291 bin. Tarım dışı istihdam değişimi öncesi etkisi sınırlı kalabilir fakat kritik bir veri.

Cuma:
2.30, Avustralya perakende satışlar, beklenti %0.3. Avustralya doları için haftanın en önemli verisi olduğunu söyleyebiliriz.
3.30, Çin TÜFE (beklenti %1.5), ÜFE (beklenti %-3.1). Yavaş yavaş düşük enflasyon kaygılarının başladığı Çin'de TÜFE'nin %1.4'den %1.5'e yükselmesi bekleniyor Aralık ayında.
11.30, İngiltere imalat üretimi (beklenti %0.4), sanayi üretimi (beklenti %0.2), ticaret dengesi (beklenti -9.5 milyar). İngiltere'den oldukça önemli veriler. Özellikle imalat üretim verisine dikkat.
15.30, ABD tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 240 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.7), ortalama saatlik kazanlar (beklenti %0.2). Ayın en önemli verileri. Tüm piyasalarda keskin hareketlere neden olacaktır. Maaşlar verisi beklentiden farklı gelirse başrolü çalabilir.
 

Etiketler: FXamerika verileridünya borsalarıeurodolarparite

Facebook Yorumları