BDDK’nın kredilerdeki risk ağırlığını düşürmesinin bankaların sermaye yeterliliklerine olumlu katkı yapacak. Bu düzenleme ile bazı bankaların daha kazançlı çıkması bekleniyor
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Londra’da bir söyleşide yaptığı “Tüketici kredi limitlerine dair kuralların değiştirilmesi düşünülüyor. Tüketici kredi limitlerinde gelir bazlı sisteme geçişe çalışılıyor. Bu hamle sermaye yeterlilik rasyoları üzerindeki baskıyı azaltabilir” açıklamasının ardından konuyla ilgili Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan bir düzenleme geldi.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre, konut kredisi dışındaki tüketici kredilerinin risk ağırlığı mevcut yüzde 150-yüzde 250 seviyesinden yüzde 75’e, konut kredilerinin risk ağırlığı da yüzde 50’den yüzde 35’e düşürüldü.

Bu düzenlemelerin bankaların sermaye yeterlilik oranlarına ciddi katkı sunması bekleniyor.  

İş Yatırım bugün paylaştığı notta düzenlemelerin bankaların sermaye yeterlilik oranlarını 100-150 baz puan artırdığını, diğer yapılması beklenen düzenlemelerle birlikte net etkinin ilk çeyrek sonu itibariyle +40-50 puan olmasını beklediklerini ifade etti. 

Oyak Yatırım da düzenlemelerin sermaye yeterlilik oranlarına 125 puan kadar destek sunacağını hesap etti. Tera Menkul Değerlerin hesaplamasına göre ise bu düzenlemelerin sermaye yeterlilik oranlarına katkısı 80-100 puan olacak. 

EN ÇOK HANGİ BANKALAR KAZANÇLI ÇIKACAK?

Kurumların analizlerinde düzenlemelerin bütün bankalara olumlu yansıyacağı fakat bazı bankaları daha fazla etkileyeceği belirtiliyor. 

İş Yatırım’a göre düzenlemeler Vakıfbank, Garanti Bankası ve Akbank üzerinde daha fazla etkili olacak. 

Oyak Yatırım’a göre ise olumlu etkilenecek bankalar arasında Vakıfbank, Yapı Kredi ve Garanti Bankası öne çıkıyor. 

Tera Menkul Değerler ise konut kredisi dışındaki kredilerdeki risk ağırlığının yüzde 75’e düşürülmesinden en çok fayda görecek bankaların Vakıfbank, Yapı Kredi ve Garanti Bankası olduğunu, konut kredisindeki düzenlemelerle Vakıfbank ve Halkbank’ın fayda göreceğini belirtti.
Facebook
Kaynak:businessht