Bireysel Emeklilik’te kesintiler ve uygulanan kurallara Hazine Müsteşarlığı tarafından çeki düzen verildi. İşte o yeni düzenlemeler:
2016’dan itibaren, yaklaşık 6 milyon kişiyi ilgilendiren bireysel emeklilik sisteminde (BES) yapılan kesintilerde yeni bir dönem başlayacak. BES için yapılacak tüm kesintilerde tavan uygulamasına geçilecek. BES katılımcılarından “giriş aidatı” ve “yönetim gideri” adı altında ilk 5 yılda yapılacak kesintiler yıllık 140 lirayı aşamayacak. Mevcut sistemde, ilerleyen yıllarda da kesintilere devam edilirken, artık katılımcılardan 6. yıldan itibaren bu iki kesinti yapılamayacak, sadece “fon gideri” kesintisine devam edilecek. Sistemde 6 yıl ve daha uzun süre kalanlara ise 2021 yılından itibaren fon gideri kesintisinin belli bir kısmı iade edilecek. Ne kadar uzun süre kalınırsa iade oranı o kadar artacak.

Hazine Müsteşarlığı’nın, 25 Mayıs 2015 tarihinde Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik’te yaptığı değişiklik 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni yönetmelik uyarınca, “giriş aidatı” ve “yönetim gideri” olarak yapılabilecek kesintiler ilk 5 yıl ile sınırlandırıldı. 5 yıllık dönemde bu iki kalem için yapılabilecek yıllık kesintiler, aylık brüt asgari ücretin yüzde 8.5’ini aşamayacak.

Yıl başında yürürlüğe girecek net bin 300 liralık asgari ücretin brütü bin 645.77 lirayı bulacak. Bu nedenle, gelecek yıl söz konusu iki kalem için yapılabilecek kesinti toplamı 140 lirayı aşamayacak. 6. yıldan itibaren ise “ara verme” kesintisi dâhil “yönetim gideri” kesintisi yapılamayacak ve “giriş aidatı” tahsil edilemeyecek 
MÜŞTERİ ÇALMAK CAZİP OLMAYACAK

Yeni sistemle şirketlerin ilk 5 yıl içerisinde birbirinden müşteri çalması cazip olmaktan çıkacak. Örneğin, 1 Ocak 2016 tarihinde BES’e giren bir kişi 1 Haziran 2018’de B şirketine geçerse, A şirketi 2016 ve 2017’deki asgari ücretlerin yüzde 8.5’ine ilaveten 2018’deki asgari ücretin yüzde 8.5’inin üç katına kadar ertelenmiş giriş aidatı tahsilatı yapabilecek.

6. YILDAN SONRA İADE BAŞLIYOR

1 Ocak 2021’den başlamak üzere, BES katılımcılarının sistemde devam etmelerini teşvik için “fon toplam gider kesintisinin” bir kısmının iadesine başlanacak. 6. yıl için bu oran yüzde 2.5 ile başlayacak ve her yıl 2.5 puan artacak. 15 yıl ve sonrası için iade oranı yüzde 25’e çıkacak. Örneğin 15. yılda bin 800 lira kesinti yapılan kişiye, yıl sonunda 450 TL iade yapılacak
Facebook
Kaynak: Habertürk