Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik’te devlet katkısının her an kalkabileceğinin sinyalini verdi. Şimşek bireysel emekliliğe yönelik devlet desteğinin ciddi bir yük haline gelmeye başladığını söyledi
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Yüzde 25’lik devlet desteğinin ağırlığı bütçede hissedilmeye başladı, bu neredeyse 3-3,5 milyar liralık yük demek” ifadesini kullandı. 

Şimşek maliye politikasında güçlü duruşun Merkez Bankası’nın elini güçlendirdiğini, bu konuda hassas olduklarını belirtti.

Şimşek’in konuşmasında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Muhtemelen bu hafta Başbakan bu eylem planını detaylandıracak, bu da yeni çıpa olacak.

Yapısal reformlar ile cari açığı yüzde 3 ve altına çekme çabası içinde olacağız, ama bunu yaparken mali disiplini devam ettireceğiz.

Bankacılık sektörü sağlam yapısını koruyor. Bankacılık sektörünün özkaynak getirisi hala yüksek.

Önümüzdeki dönemde imar rantlarının vergilendirilmesi atacağımız adımların temel unsurlarından.

Enflasyonda sadece ortodoks para politikalarıyla kalıcı başarı elde edilemeyebilir

Enflasyonu en çok hedeften saptıran unsurlardan birisi işlenmemiş gıda üretimlerindeki fiyat artışlarıdır. Bu durumun temelinde tarımdaki verimsizlik yatıyor. Bu yüzden mikro reformlar çok önemlidir. 

Cari açıkta sürdürülebilir seviye yüzde 3. Cari açık bu yıl petrol fiyatlarına bağlı olarak yüzde 4,7 olur.

Gelişen ülkelerden net 300 milyar dolar çıkış yaşanabilir.

Portföy yönetim şirketlerinin daha inovatif hizmetle daha şeffaf bir şekilde hizmet vermesi gerek. Önümüzde birtakım ülke örnek modelleri var, gerekirse adım atarız. 
Facebook