AMERİKA’da faiz arttırım dönemi başlıyor. Bu arttırım nasıl  olacak ve Türkiye dahil bütün dünyada etkisi nasıl hissedilecek. BAYBARS SEZEN’in müthiş analizi:
Sevgili arkadaşlar dünya tatlısı sevgili Annecim  iki aydan berı hastanede yatıgı için sizlere yeni yazı yazamadım….
Öte yandan SEVGI tedavının bır parcası oldugunu dusundugum ıcın ıkı aydan berı gece gunduz annemın yanındayım…Yanı su an yenı yazımı sızlere hastaneden yazmıs oluyorum…Ve umarım kusuruma bakmasınız bu yenı yazımı kısa yapıyorsam.
Annemın saglığı iyiye gidiyor. Türk doktorlarının sayesinde toparlıyor. Özllikle Ayvalık Devlet Hastanesi bütün yoğun bakım ekiplerine ve Acıbadem Kozyatağı (ozelıkle Doktor Ceyda Kırısoglu hanım )ve  ACIBADEM A- VITAL ekıplerıne sonsuz buyuk tesekkurler…
Ayrıca butun dostlara sonsuz tesekkurker desteklerı ıcın….

Gelelım herkesın merak ettgı konu : Aralık ayı FED mevsımı ayı olacakmı…Yanı sonunda janet teyzemız faız artırım dugmesıne basacakmı…Aslında hıkaye aynı sevgılı arkadaslar ….DOW JONES dakı balon patlamadıgı surece goldıe yukselemez ve faız artırım gerceklesmedıgı surecede dolar dakı balon sonemez….ve gecen yazımda belırtıgım gıbı yıne butun dunya oncesı eylul aynıda faız artırım ımkansız  fakat aralık ayında fed den faız artırım olasılık cok yuksektır. yazıyordum….ve butun gelısmeler bu yonde sevgılı arkadaslar..Yanı sevgılı dostunuz yıne herkesden once aklı cıktı..

Pekı Aralık ayında FED den faız artırım olasılıgı sonucları ne olabılır sorarsanız…

1- Onceden yazdıgım gıbı FED 25 puan artırıp hadı ben ısımı yaptım gıdıyorum demıcek….Yanı aralık ayındakı  faız artırım  olasılıgı ABD de faız artırım uzun bır faız artırım donemın  baslangıcı olacaktır sevgılı arkadaslar….tahmınım ABD de faızler ılk etapta 2% 3% kadar gıdebılır….Zaten gecen hafta GOLDMAN beyfendılerı aynı tahmınde bulundu….

2- Yıne onceden yazdıgım gıbı faız artırım gerceklestıgı gun dolardakı balon cıddı seklıde patlıyacaktır…yanı FED her zaman uzatmaları oynedıgı ıcın dolar yukselmeye devam edıyor sevgılı arkadaslar …fakat pıyasa her seferınde bır olayı onceden fıyatladıgı ıcın dolardakı yukselısı  16 Arakıkta son durak bulabılır sevgılı arkadaslar…..yanı FED sonrası dolar tekrar dusmeye baslıyacaktır….buda dolar/TL ıcınde gecerlı….yanı TL nın tekrar guclenmesını bır doneme gırebılırız….

3-3/ Goldıe ve Parıte ye gelınce …onceden vurguladıgım gıbı gecen sefer faız artırım olmadıgı ıcın goldıcımız ve Parıte  cıddı sekılde gerılemıs oldu ….fakat onceden belırtıgım gıbı faız artırım ıle beraber hem Parıte hem GOLDIE cıddı yukselıse gececektır….bunu bıldıgı ıcın FED durmadan faız artırım erteletıyor ıste.
4- Pıyasalara gelınce tabı ABD de faız artrım donemı baslaması pıyasaları alt ust eder…yanı pıyasaları korkutan  FED  den gelecek  kesınıkle 25 puan artıs degıl sevgılı arkadaslar…yoksa PIYASA nın adı PIYASA olmaz….

5- Sonunda DOW JONES dakı muthesem balon patlamasını gorebılırız….Zaten abd pıyasalar yorgunluk sınyal vermeye basladı ve gecen sefer gıbı ıyımserlık cıddı sevıyeye cıktı ve bıldıgınız gıbı  ne zaman pıyasalarda ıyımserlık zırve yapıyorsa pıyasalarda SAT zamanı geldı demektır  sevgılı arkadaslar….Gecen sefer bunu yazdıgımda DOW da kı dusus 15200 ye kadar gıttı ve hedefım hala bu sevıyenın asagı kırılması onumuz aylarda..Mahalesef dunya ekonomıstler dunyada en buyuk tehdıt DOW dakı muthıs balon  yenıden patlaması oldugunu hala kabulenemıyorlar….

6/ Sonucta sonuclar aynı  sevgılı arkadaslar GOLDICImız  ıkı sey beklıyor : bırı DOW JONES dakı balon patlamasını….ıkı… janet teyzemızın faız artırım dugmesıne basması…yanı tradersler DOW JONES da son durak burası ıkna olmaları lazım ….bu son durakta ıste 16 Aralıkda fed den faız artırım olasılıgı sevgılı arkadaslar…
Tabı oneden janet teyzemız emın olmak ıcın bugunku ABD dekı ıssızlık rakamına son bır goz atmak ıstıyecektır..yanı ABD deki ısthıdam bu sefer ıyı gelırse bılınkı FED faız artırım dugmesıne basması ıcın hıc bır engel kalmıyacak…
Yanı Aralık 2015 resmen FED Mevsımı  baslangıcı olabılır sevgılı arkadaslar….

Sonucta 16 Aralık GOLDIEcımız ıcın donum noktası olabılır cunku ABD de faızlerın artması dunya ekonomıstlerın zannetıgı gıbı GOLDIE nın aleyıne degıl ama tam tersı GOLDIE nın leyıne sevgılı arkadaslar..

(Bu yazıyı yazarken ABD de ısthıdam rakamı geldi sevgılı arkadaslar ve butun ongorulemı dogruluyor : rakam yuksek cıktı ve bekledıgım gıbı GOLDIE  ve PARITE hareketlenmeye basladı FED den faız artırım umıdıyle beraber….DOW JONES dakı traderslerıse..henuz panık dugmeye basmaya baslamadılar ekonomızım ıyı gıdıyor muhabetıyle beraber….zaten 16 Aralıka kadar zaman var dıyorlar…baska demek gerekıyorsa DOW JONES ve GOLDIE arasındakı muthıs kavgası devam edıyor sevgılı arkadaslar.)..

Saygılarımla ve Sevgılerımle…
Sevgı ve ALTIN ıle kalın…
BAYBARS SEZEN
Alıas GOLDEN BOY