SPK Başkanı Ertaş, foreks işlemlerinin riskli bir yatırım aracı olduğunu belirterek, yatırımcı bilinçli yatırım yapmalıdır ve küçük miktarlarla başlaması gerekiyor”dedi.
Yatırımcı sayısıyla birlikte mağdur sayısı da her geçen gün artan ve günlük ortalama işlem hacmi 40 milyon lirayı aşan foreks piyasasında yeni yıla düzenlemelerle giriliyor. Özellikle yüksek kaldıraç oranları ile son dönemde tartışma konusu olan foreks piyasası bir süredir Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) merceği altındaydı. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, yılbaşından önce foreks piyasalarına getirilecek regülasyonları kapsayan düzenlemenin tamamlanıp Resmi Gazete’de yayınlanacağını söyledi.

“Uzun Vadeli Yatırımların Finansmanında İslami Sermayenin Kullanılması” konferansı sonrasında Habertürk’e konuşan Vahdettin Ertaş, 2016 yılına yeni düzenlemelerle girileceğini belirterek “Şahsen benim çok içime sinen bir düzenleme oldu” diye konuştu.

Bundan sonra da hâlâ mağdur olan yatırımcı olursa artık onun için yapılacak bir şey olmayacağını belirten Ertaş, “Artık ben daha ne yapayım” dedi. Ertaş, ‘Foreks riskli yatırımdır, yatırımcı bilinçli yatırım yapmalıdır ve küçük miktarlarla başlaması gerekiyor” mesajını vermek istediklerini sözlerine ekledi. Foreks piyasasında yapılacak düzenlemelerle, 10 bin TL’nin altında olan müşteriler için mevcut 1/100 olan kaldıraç oranının 1/50’ye çekilmesi, Euro/dolar gibi en çok işlem yapılan paritelerde kaldıraç oranının aynı kalması bekleniyor. Bunun yanı sıra aracı kurumların hesap açılışından önce Birlik nezdinde hazırlanan deneme platformu üzerinden müşterilerine muhakkak deneme hesabı yapmasının zorunlu tutulacağı belirtiliyor. 
Facebook