Bankalar son 10 yılın en düşüş karlılık dönemini yaşıyor. Peki bankaların karlılığı neden düştü?
1) FONLAMA MALİYETLERİNİN ARTIŞI

Türk bankacılığın bu çeyrekte karlılığını baskılayan temel unsurlardan birisi fonlama maliyetlerinin yükselmesi oldu. JPMorgan, Türk bankacılık sektörü ile ilgili raporunda bankaların bu dönemdeki karlarının fonlama maliyetleri dolayısıyla düşük kalacağını, fakat 1 Kasım sonrası siyasi belirsizliğin çözülmesi ile bu alanda iyileşmeler görüleceğini belirtti.

2) ENFLASYONA ENDEKSLİ VARLIKLARIN ETKİSİ   

Raporda dikkat çekilen bir diğer unsur enflasyon endeksli varlıkların getirisinin azalması oldu. Özellikle Garanti Bankası için bir önceki çeyrekte oldukça olumlu bir etki yaratan varlıklar bu çeyrekte enflasyonun mevsim koşulları dolayısıyla gerilemesi ile karlılık üzerinde aksi bir etki yarattı. 

Garanti Bankası bu yılın ikinci çeyreğinde enflasyona endeksli varlıklardan 608 milyon lira getiri elde ederken, üçüncü çeyrek sonuçlarına göre bu getiri 116 milyon liraya geriledi.

Garanti Bankası’nda olduğu kadar Yapı Kredi’nin karlılığı da bu varlıklar dolayısıyla aşağı yönlü baskı gördü. Deniz Yatırım bankacılık analisti Sadrettin Bağcı, Yapı Kredi’nin üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin hazırladığı raporda bankanın ikinci çeyrekte bu varlıklardan elde edilen 200 milyon liralık getirinin üçüncü çeyrekte 7 milyon TL’ye gerilediğin belirtti.

3) SWAP MALİYETLERİ

Türk Lirası’nın üçüncü çeyrekte de devam eden değer kaybı bankaların swap maliyetlerinde de artış yarattı. Faiz marjında daralma devam etti. Bununla birlikte döviz mevduatı ve fonlama arttı. Dolayısıyla bu bir maliyet yarattı. Yapı Kredi’nin finansal sonuçlarına göre Yapı Kredi’nin swap maliyetleri 377 milyon TL’ye ulaştı. 

4) İŞLETME MALİYETLERİ

Türk Lirası’nın gerilemesi bankaların işletme maliyetleri üzerinde de önemli bir olumsuz etki gösterdi. Bilançosu açıklanan üç büyük bankaya bakıldığında Akbank açısından bu maliyetlerin etkisi sınırlı kalsa da Yapı Kredi’nin işletme maliyetlerinin yıllık olarak yüzde 23 arttığı görüldü. Bankanın üçüncü çeyrekte farklı ücretlere ilişkin iadeleri de üç katına çıkarak 163 milyon oldu.

İşletme maliyetlerinden ayrı olarak dolar kurunun yükselişi sermaye yeterlilik rasyoları açısından da risk yarattı.

5) PARA CEZALARI 

Bu unsurlar kadar etkili olmasa da bankaları üçüncü çeyrekte baskılayan bir diğer unsur para cezaları oldu. Bu çeyrekte Garanti Bankası ve İş Bankası’na verilen cezalar bu bankaları zora soktu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı incelemeleri sonucu her iki bankaya da 110 milyon lira idari para cezası kesilmişti.

Akbank’ın karı üçüncü çeyrekteki karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7, Garanti Bankası’nın yüzde 48 Yapı Kredi’nin ise yüzde 35 geriledi.

Facebook

Kaynak:businessht