PARAMEDYA

SPK'DAN FOREKS'E MÜDAHALE

SPK'DAN FOREKS'E MÜDAHALE

SPK Başkanı Ertaş, Foreks piyasalarındaki hedeflerinin şeffaflık ve nihai kararı her zaman yatırımcının vermesini sağlamak olduğunu belirtti


SPK Başkanı foreks piyasalarını şeffaflaştıracaklarını söyledi, forekste kaldıraç oranı 50'ye çekilecek
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, foreks piyasası ile ilgili olarak temel hedeflerinin piyasayı şeffaf hale getirmek ve nihai kararı her zaman yatırımcının vermesini sağlamak olduğunu söyledi. 
Koç Holding bünyesinde yayımlanan Bizden Haberler Dergisi'ne açıklamalarda bulunan Ertaş, "Bundan 4 yıl öncesine kadar ülkemizde foreks piyasaları düzenleme altında olmayan, birçok kişinin mağdur olduğu ve zarara uğrayarak tasarruflarını kaybettiği bir piyasa iken, bugün dünyada bu işi düzenleme altına almak isteyen ülkelerin örnek model olarak almak istedikleri, bu amaçla Kurulumuza ziyaretler yaptığı bir noktaya geldik. Temel hedefimiz piyasayı şeffaf hale getirmek ve nihai kararı her zaman yatırımcının kendisinin vermesini sağlamak olacak. Ancak, yatırımcılar işlemlerin gerçek niteliğini bizim yaptığımız uyarılardan ziyade filli zarar oluştuğunda anlıyorlar. Yeni getirmeyi planladığımız düzenlemede de bunu dikkate alarak demo kullanımını zorunlu hale getirmeyi, hatta demo kullanımını merkezi olarak organize etmeyi planlıyoruz. Müşterilerin işlemlere aşamalı olarak başlamaları gibi yeniliklerin faydalı olacağını düşünüyoruz. Risklerin farkında olmayan yatırımcıların bu piyasada işlem yapmalarını istemiyoruz" dedi.   

KALDIRAÇ ORANINI 1:50'YE ÇEKECEĞİZ

Ertaş ayrıca; "Bir de kaldıraç oranının kullanımı çok önemli. Dünyada önde gelen forex piyasalarından birine sahip Amerika’da kaldıraç oranı majör paritelerde 1:50, diğer paritelerde 1:20’ye çekilmiştir. Yine aynı şekilde Japonya’da halen 1:25 ile sınırlıdır. Ülkemizde bildiğinizüzere bu oranın üst sınırı 1:100 olarak belirlenmiş durumda. Yatırımcıların genelde bu maksimum kaldıraç oranını kullanmak suretiyle işlem yapmayı tercih ettiklerini görüyoruz. Yeni taslağımızda 10.000 TL’lik başlangıç teminat tutarının altındaki müşteriler için kaldıraç oranını 1:50 ile sınırlamayı öngörüyoruz" dedi.

Facebook
 

Etiketler: forekskaldıraç oranıspk

Facebook Yorumları