FED’in faiz arttırımı konusunda vereceği karar dolar, altın  ve faizi nasıl etkileyecek? IşıkFX Araştırma Müdürü  yazıyor:
Önemli bir kararı bekliyoruz. FED uzun zamandır beklediğimiz faiz kararını bu gece açıklayacak. Piyasa ise FED’i yönlendirme derdinde. O yüzden ikiye bölünmüş durumda. Faizleri artıramaz çünkü küresel ekonomide daralma endişeleri çok yüksek diyenlerle artırmaması için hiçbir sebep yok çünkü ekonomik verilerden istediğini aldı diyenler hafta başından bu yana fiyatların yatay seyretmesine sebep oluyor. Peki FED ne yaparsa ne olur? Şu an geçerli üç senaryo var.
Birincisi; FED faizleri artırmaz. Bu ayı da pas geçer. Ekim ya da Aralık ayına faiz beklentilerini erteler. Böylece küresel ekonomi ve de Çin’de ki gelişmeleri dikkate aldığını gösterir. Ancak FED küresel ekonomi de yaşananların geçici olduğunu daha önce vurgulamıştı. Yani Çin’deki çöküşün Çin hükümetinin alacağı tedbirler ile ortadan kalkabileceğine inanıyordu. Eğer faizleri artırmaz ise Çin endişesi artarak devam edecektir. Bu durumda FED piyasa tarafından yönlendirecek ve belki de Aralık ayında aynı tabloyla karşılaşacaktır. Böylece yeni tartışma konusu FED ’in faizleri 2016 yılına erteleyeceği yönünde olacağı için dolar önemli derecede gerileme görülebilir. Dolar/ TL 3 seviyesine yakın seyrediyoruz. Bu senaryoda satış bir miktar daha devam edebilir. Hem realizasyon hem de gelecek aylarda dolar riskini almak istemeyenlerin satışı ile kurun 2.90 seviyesine doğru çekildiğini görebilir. Ancak önümüzdeki genel seçimler ve FED’in faiz adımı halen fiyatlanmaya devam edeceği için satışlar yeniden alım fırsatı olacaktır. Daha önce dolara yatırım yapamayıp geç kalanlar bu durumu fırsat göreceği için dolar talebinde önemli bir artış olabilir. Altın kanadında ise yükseliş tetiklenebilir. 1120 dolar seviyelerinde bulunan ONS fiyatı yukarı yönlü hareketin kuvvetlenmesi ile 1152 ardından da 150 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1160 doların üzerine çıkabilir. Bu durum da ilk soluklanma 1174 dolar seviyelerinde gelebilir.
İkici senaryoda FED ‘in daha şahin bir tutum sergilemesi olur. Faizleri uzun zamandır beklediğimiz gibi 0.25 oranında artırması ve küresel ekonomiyi umursamadığını belirtmesi olur. Bu durum doların lehine olacaktır. Piyasa FED ‘in faiz artıramayacağını fiyatlıyor bir süredir. Böyle bir karar hem Çin endişelerini ortadan kaldıracak hem de gelecek dönem FED ‘in şahin tutumunun devam edeceğine olan inancı artıracağı için volatilite çok daha fazla olacaktır. Tüm enstrümanlara karşı doların talebinin artırdığını görmemiz mümkün. Dolar endeksinde 98 seviyesinin kırıldığını ve Eur/Usd paritesinde yeniden 1.08 seviyelerine dönüldüğünü görmemiz muhtemel. Dolar / TL’de ise yeni rekorlar bizi bekliyor olacaktır. 2.06 seviyesinin üzerinde tutunmasıyla 2.9750- 3.0870 aralığında ki hareket bizi 3.12 seviyelerine kadar götürebilir. Ve ilerleyen süreçte yeni rekorlarla kurun 3 seviyesinde oldukça uzaklaştığını görmemiz muhtemel olur. Altın tarafında ise 110 doların altında yeniden 1180 ardından da 1160 dolar seviyesi görülebilir.
Üçüncü senaryo ise şu an için en olası senaryo olarak görünüyor. FED faizleri artırır. Ancak bu adım sınırlı kalır. Yani 0.10 ve 0.15 seviyelerinde bir faiz artırımı ardından da Aralık ayında 0.25’e tamamlanarak bu yılı 0.50 seviyelerinde kapatacağı mesajı olacaktır. Ancak FED piyasanın oynaklığını azaltmak için 2016 ve 2017 faiz projeksiyonlarında aşağı yönlü bir revize gerçekleştirebilir. Böylece hem küçük bir adımlar faiz artıracak hem de dolardaki değerlenmenin maksimum seviyesinde olmasının önüne geçecektir. Böyle bir ortamda yine doların bir miktar değer kaybettiğini görebilir. Dolar/TL’de 2.90 seviyesinin altına sarkmalar olabilir. ve bir süre bu seviyelerde kalıcılık görülebilir. Eur/Usd da ise yukarı yönlü hareket yeniden 1.1440 seviyesinin üzerinde 1.1600 seviyesine yaklaşmamıza sebep olabilir. ancak yarın ve gelecek hafta piyasalarda sakinleşme olacaktır ve eski seviyelerine geri döndüğü görülebilir. bu durumda ise talebi artacak olan altın tarafı olabilir. 1124 doların üzerinde 1135 ardından da 1160 seviyesi görülebilir. aşağıda ise 1107 kırılırsa 1096 ve 1180 seviyelerine doğru bir hareket gözlemlenebilir.
Senaryoların hepsinde de piyasalarda ciddi derecede bir hareketlilik bizi bekliyor. Unutmamak gerekir ki FED piyasa tarafından yönlendirilen bir kurum değildir. Tam aksine FED piyasaları yönlendiren bir kurumdur. ECB’nin tam tersine piyasalar FED’i sıkıştıramaz ve beklentileri doğrultusunda hareket etmesini sağlayamaz. Eğer FED böyle bir mesaj algılarsa piyasalara haddini bildirecektir. Bu yüzden bu akşam FED’de sürpriz bir karar da görebiliriz. 
Facebook