İstanbul’da özel bir bankanın şube personelinin iş akti öyle bir gerekçe ile fesh edildi ki, belkide dünya ilk kez böyle bir şeyi gördü ve duydu. Akıllara ziyan o gerekçe:
Her gün personel sayısını azaltmanın yollarını arayan bankalar öyle gerekçeler buluyor ki, şeytanın bile aklına gelmeyecek türder. 8 ay önce açılan bir hesapta yapılan yanlıştan tutun da 5 dakikalık gecikmeyi bile FESH gerekçesi olarak gören bankalar bu kez İstanbul’da 13 yıllık bankacıyı mesai saatlerinde alışveriş yaptığı gerekçesiyle işten kovdu. Banka  iş feshine delil olarak da personelin kredi kartını 11.16’da bir giyim magazasında kullanmasını gösterdi.
Bankacı F.T, 13 yıl çalıştığı bankadan kovulmanın şokunu yaşıyor. F.T çalıştığı bankanın dedektif gibi yaptığı bir çalışma sonucu işinden oldu. Savunma için bölge müdürlüğüne çağrılan bankacı, burada kendisine sunulan suçlamayı öğrenince adeta şok yaşadı. Verilen tarihte ve saatte nerede olduğu sorulan bankacı müşteri ziyareti yaptığını beyan etti. Ancak banka bankacıya kredi kart ekstesini önüne koyarak 11.16’da bir giyim magazasından yapılan 129 liralık alış verişi gösterdi. Bankacının savunmasına rağmen iş akti fesh edildi.
HUKUKCULAR BANKAYI HAKLI BULDU
Öte yandan  bankanın bu kararını değerlendiren hukukcular,  işverenin böyle bir hakka sahip olduğunu  öne sürdüler. Personelin mesai saatlerinde gerek fiziki gerekse internet ortamından alış veriş yapmasının iş aktinin fesh edilmesine gerekçe olabileceğini dikkat çektiler.

Facebook