Ocak – Temmuz 2015 dönemininde karşılıksız çek adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarındaki artış ise yüzde 45 oranında gerçekleşti. En fazla karşılıksız çek İstanbul’da en azı ise Denizli’de.
2015’in ilk 7 ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı 13 milyon adede ulaşırken, bu çeklerin parasal tutarı da 371 milyar TL oldu. Bu dönemde ibraz edilen çek sayısı geçen yıla göre %1 azaldı. 

Ocak – Temmuz 2015 döneminde parasal tutarı 15,4 milyar TL’yi bulan 424 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Bununla birlikte, aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 2 milyar TL tutarındaki 78 bin adet çek daha sonra ödendi. 

Temmuz ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak %3,4 ve tutar olarak %3,8 oldu.

Ocak – Temmuz 2015’i kapsayan 7 aylık dönemde ise karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında %3,3 ve tutar bazında %4,1 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu oran, adet olarak %2,8 ve tutar olarak %3,2 idi. 

EN ÇOK KARŞILIKSIZ ÇEK YİNE İSTANBUL’DA

Temmuz ayında, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.

Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise İstanbul yine ilk sırada yer alırken, İstanbul’u sırasıyla Ankara, Kocaeli, İzmir ve Gaziantep izledi. 

EN AZ KARŞILIKSIZ ÇEK DENİZLİ’DE

Temmuz ayında, tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il %12 oranla Bingöl oldu. Bingöl’ü sırasıyla, %11,7 ile Artvin, %11,7 ile Kırklareli, %11,1 ile Bitlis ve %10,4 oranla Kırşehir takip etti.

Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Denizli, Karabük ve Çankırı olarak sıralandı.
Facebook