Yunanistan’da yaşanan krize ragmen Finansbank mali yapısını güçlendirerek adeta şov yapıyor. Banka çıkartılmış sermayesini 3 milyar liraya yükseltti.
Finansbank 2.835 milyar lira olan çıkarılmış sermayesinin 165 milyon lira bedelsiz artırılarak 3 milyar liraya yükseltilmesine karar verdi.

Bankadan dün akşam KAP’a yapılan açıklamada, bedelsiz sermaye artış tutarının 141.75 milyon liralık kısmın 2014 yılı birinci kar payından, 23.25 milyon liralık kısmın ise iştirak ve gayrimenkul satış fonundan karşılanacağı ifade edildi.

Açıklamada kararla ilgili gerekli izinleri almak üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu ve ilgili diğer Kurumlara başvurulmasına ve gerekli işlemlerin yerine getirilmesi konusunda da Genel Müdürlüğün yetkilendirildiği belirtildi.

Daha önce yaptığı ikincil halka arz başvurusu geçen hafta Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından işlemden kaldırıldığı açıklanan Finansbank, ana ortağı National Bank of Greece (NBG)  ile, Finansbank paylarının bir kısmının halkı arz işlemi için çalışmalarını sürdürdüğünü, piyasa şartlarına bağlı olarak ileriki bir dönemde gerçekleştirilmesinin planlandığını açıklamıştı. 

Facebook