bazı kişiler adına sahte nüfus cüzdanı hazırlayan ve aldıkları e-devlet şifresiyle kurbanlarının kişisel bilgilerine ulaşan 3 şüpheli, iki kişi adına bankadan 100 bin lira kredi çekerken suçüstü yakalandı. Bankacılar rahat bir nefes aldı.

Merkez Osmangazi İlçesi’nde bir banka şubesine gelen Ekrem Ş. (49), Muzaffer A. (57), Kadir B. (42) iki ayrı kişi adına kredi başvurusunda bulundu. 100 bin lira tutan kredilerinin onaylanmasının ardından görevliler, durumlarından şüphelendikleri kişilere parayı teslim etmeden önce çay söyleyerek oyalayıp durumu polise bildirdiler. Gelen polisin kmlik sorgulamalarında dolandırıcılık suçlarından çok sayıda kaydı bulunduğu ortaya çıkan şüpheliler, Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri tarafından gözaltına alındı. 

ÇEŞİTLİ İLLERDE ÇETE ÜYELERİ

Asayiş Şube Müdürlüğü’nde sorgulanan Ekrem Ş, Muzaffer A., Kadir B., çeşitli illerde bulunan çete üyelerinin kendilerine kimlik fotokopisi veya bilgiler ilettiğini bu bilgiler doğrultusunda İstanbul’da sahte kimlik düzenlediklerini söyledi. Daha sonra sahte kimlik ile PTT şubelerinden e- devlet şifresi aldıklarını anlatan çete üyeleri, dolandıracakları kişilerin mal varlıklarını E-Devlet üzerinden takip ettiklerini, kendi telefonlarını sisteme yükleyip kredi başvurusunda bulunduklarını kaydetti. 

Polisin yaptığı araştırmada, çete üyelerinin bir çok ilde bu şekilde vatandaşları dolandırdıkları belirlenirken kendileri adına dolandırıcılar tarafından kredi çekilmesi son anda önlenen B.Ö. ve M.B., banka görevlileri ve polise teşekkür etti.

Haklarında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan işlem yapılan Ekrem Ş., Muzaffer A., Kadir B. Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi.

Facebook