Euro TL cehpesinde bu hafta ne olacak? Haftanın beklentisi.
Yurtiçinde geçtiğimiz haftanın ilk üç gününün tatil olması sebebiyle küresel piyasalardaki hareketlerden daha yoğun bir şekilde etkilendi. Haftanın ilk dört günü dolar/tl’ye paralel olarak yükselen paritede 2.81 ana direnci altından 2.88 seviyesine kadar bir hareket gözlendi. Haftanın son günü ise olumsuz gerçekleşen ABD Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası 2.88 seviyesinden 2.8650 direnci altına bir geri çekilme yaşandı.
Önümüzdeki hafta yurtiçinde EUR/TRY’de Pazartesi günü açıklanacak olan Tüfe verileri ve 10 Ağustos’ta yapılacak
cumhurbaşkanlığı seçimlerinin etkileri izlenecektir. ABD tarafında zayıf veri akışının görüldüğü yeni haftada Euro Bölgesi’nde Perşembe günü açıklanacak faiz oranı kararının etkileri gözlenebilir. Euro bölgesi faizlerinin %0.15 seviyesinde değişmeden bırakılması beklenirken, Avrupa Merkez Bankası tarafından genişlemeci para politikasının devamına dair olası sinyaller euro aleyhine hareketleri destekleme eğilimi gösterebilecektir. Bunun yanında kuru etkileme potansiyeli açısından jeopolitik riskleri izlemekte fayda olduğunu düşünüyoruz.
Teknik açıdan bakacak olursak: 200 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde tutunma çabasının devam ettiği izleniyor. 
Önümüzdeki hafta yukarı yönlü hareketlerde takip edilebilecek ilk direnç 2.8650 seviyesinde. Bu seviyenin kalıcılıkla
geçilmesi durumunda 2.8780 ve 2.8940 dirençleri takip edilebilir. Euro lehine toparlanmadan bahsedebilmek için 2.9000 ana direnç seviyesinin desteğe dönüşerek üzerinde tutunmanın sağlanması gerektiği söylenebilir. Geri çekilmelerde ise takip edilebilecek ilk destekler 2.8530 ve 2.8440 seviyeleri. Kurda 2.8300 ana destek seviyesini TL lehine pozitif algı oluşumu adına izlediğimizi belirtmek isteriz.