SPK’nın son tebliginden sonra  halka açık şirketler adeta borsadan çıkmak için yarışıyor. Bu şirketler arasında yabancılara satılanlar ilk sırada yer alıyor.
Borsadan çıkmak isteyenler için start 1 Temmuz 2014’te verildi. SPK’nın çıkarmış olduğu Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakları Tebliği’nin yürürlüğe girdiği 1 Temmuz’dan bu yana altı firmanın hakim hissedarı, gerek diğer hissedarların elindeki hisseyi almak gerekse halka açık şirketi  borsa kotundan çıkarmak için harekete geçti. İlerleyen günlerde bu sayının daha daARTması şaşırtıcı olmayacak. Piyasa otoritelerinin halka arzları özendirmeye çalıştığı bir dönemde firmaların kottan çıkmak için adeta sıraya girmesi gözleri ilgili tebliğe çevirdi. Tebliğ’in öngördüğü kıstasa uyan 27 firma bulunuyor.
Başvuruda bulunanların dışındakilerin de kottan çıkmak için başvuru yapıp yapmayacağı merak konusu. Uzmanlar ise bu notada halka açılmalar kadar borsadan ayrılmanın da normal olduğu noktasında hemfikir. Asıl sorun ise borsadan çıkarken yatırımcıların mağdur olup olmadığı. Kottan çıkma potansiyeli taşıyan 27 şirketin borsadaki diğer firmaların halka açık kısmının binde 4’ünü aşmıyor. Ancak bu oran dahi yatırımcıları mağdur etmeye yetiyor.