Bankacılık sektöründe daralmaya rağmen büyüyen Halkbank hedefini büyük tutuyor. Genel Müdür Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 2020 yılında dünyanın en büyük 150 bankası arasında yer almayı hedeflediklerini söyledi. Banka Hazine’ye 16 milyar lira aktararak ekonomiye katkı sağladı.
Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bankanın 77’nci kuruluş yıldönümünün kutlandığını belirterek, “77 yıldır olduğu gibi ülkemizin büyümesine katkı sağlayacağız” dedi.Halkbank markasını daha ileri taşıma hedefiyle çalışacaklarını belirten Taşkesenlioğlu, bankanın 2020’de dünyanın en büyük 150 bankası arasında yer almasını hedeflediklerini ifade etti. 77 yıldır Türkiye ile birlikte büyüdüklerini kaydeden Taşkesenlioğlu, şunları söyledi:
“2015’in ilk çeyreğinde toplam kredilerimizi 143 milyar TL’ye, nakdi kredilerimizi 108.4 milyar TL ve toplam mevduatımızı 106.8 milyar TL’ye yükselttik. İlk çeyrek kârımız da 584 milyon TL olarak gerçekleşti. Üç çeyrek asrı geride bırakmış bir banka olarak, bundan sonra da yolumuza emin adımlarla ilerleyecek, faaliyetlerimizle Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleşmesinin en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz.”
Üreten Türkiye…
2015 yılının ilk çeyreğinde KOBİ kredilerini de içeren ticari kredilerini yüzde 6.9 artışla 81.8 milyar TL’ye yükselttiklerini belirten Taşkesenlioğlu, “2002 yılından bu yana KOBİ kredilerinde 38 kat büyüme elde ettik. 2015 yılı ilk çeyrek itibarıyla toplam nakdi kredilerimizin yüzde 40’ı KOBİ kredilerinden oluşuyor. Bu oran KOBİ’lere verdiğimiz desteği açıkça ortaya koyuyor. Üreten Türkiye’nin bankası olarak ülkemizi büyütmeyi sürdüreceğiz” dedi.
Türkiye’deki 3 milyon 141 bin KOBİ’nin 2 milyon 340 bininin mikro işletme niteliğinde olduğunu belirten Taşkesenlioğlu, bu alandaki pazar paylarının yüzde 20 düzeyinde olduğunu ve daha fazla KOBİ’yi de Halkbank hizmetleriyle tanıştırmak istediklerini belirtti.
Hazine’ye dev kaynak
Hisselerinin yüzde 49’u borsada işlem gören Halkbank, Hazine’ye 2007’deki birincil halka arzından 2.5 milyar TL ve 2012’deki ikincil halka arzından da 4.5 milyar TL ek kaynak sağladı. 12 yılda kârlılığını da 4 kata yakın artıran banka, doğrudan ve dolaylı olarak Hazine’ye 16 milyar TL’nin üzerinde kaynak aktardı. Bankanın 12 yılda elde ettiği başarılara değinen Taşkesenlioğlu, “Görev zararı yazan bir banka konumundayken, ülke ekonomisine bu kadar katkı yapan bir konuma gelmemiz büyük bir başarıdır. Biz tüm çalışanlarımızla birlikte bu tabloyu daha iyi bir noktaya getirmek, Bankamıza yeni başarılar kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

YURTDIŞINDA İKİ BANKA SATIN ALDI

Halkbank, bölgenin güçlü bankası olma hedefiyle başta Balkanlar olmak üzere, yurtdışında büyüme stratejisi kapsamında Makedonya’da faaliyet gösteren IK Banka AD’yi 2011 yılında satın alarak Halkbank AD Üsküp olarak yeniden yapılandırdı. Mart ayında Sırbistan’da faaliyet gösteren Cacanska Banka’nın yüzde 76.7’sinin satın alınması ile ilgili hisse alım sözleşmesini imzaladı. Faaliyetleriyle Balkan ekonomisine de destek verdiklerini belirten Taşkesenlioğlu, “Balkanlar’daki büyümemizi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.
Facebook