Goldman Sachs analistleri dolardaki şu an için gevşemenin geçici olduğunu TL’nin 12 ay sonunda 3.15 lira olabileceğini dikkat çekti. İşte döviz kaç lira olacak raporu:
Goldman Sachs, dolar/TL’de son günlerde görülen toparlanmanın geçici olduğunu ve kurun önümüzdeki 12 ay sonunda 3,15 seviyesine çıkmasını beklediğini söyledi.

Goldman Sachs ekonomisti Ahmet Akarlı tarafından kaleme alınan rapora göre, geçen hafta TL’nin diğer gelişmekte olan ülkelere göre negatif ayrışmasında görülen toparlanma “esas olarak Haziran seçimlerinin yumuşak sonuçlar doğuracağına dair artan beklentilerden kaynaklanan teknik bir gevşemeydi.”

Bankanın TL konusunda uzun vadeli temkinli duruşunu koruduğu belirtilen raporda, para biriminin bir yıl sonra 3,15 seviyesinde olmasının beklendiği vurgulanıyor.

Dolar karşısında bu yıl yüzde 10’a yakın değer kaybeden Türk lirası, geçen haftanın en çok değer kazanan para birimi olmuş ve yüzde 4 değer kazanmıştı.

 SEÇİM BEKLENTİLERİ

Raporda, bankanın 7 Haziran genel seçimlerine ilişkin beklentilerine ve piyasa üzerinde öngörülen etkilerine de yer veriliyor.

Goldman Sachs’a göre, sandıktan piyasalar açısından olumlu algılanacak bir sonucun çıkma olasılığı daha yüksek, ama kesin değil. Rapor, “Anket sonuçları olumsuz sonuçların da mümkün olduğunu gösteriyor” diyor. Ancak hangi parti gelirse gelsin “yeni hükümetin güçlü stagflasyon eğilimleri ve büyük dış dengesizliklerle mücadele etmesi gerekiyor.”

Öte yandan, raporda HDP’nin yüzde 10 barajının altında kalmasının “Türkiye’nin orta vadeli görünümüne gölge düşürebileceği” konusunda uyarıda bulunuluyor. 

Facebook