Yüksek işsizlik oranıyla dikkat çeken İskandinavya ülkesi İsveç’te, işsizliğin azaltılması için yeni bir vergi uygulaması başlatıyor. İsveç hükümeti, işsizliğe çözüm için bankalardan ekstra vergi alacak. Darısı Türkiye’nin de başına.
skandinavya’nın en yüksek işsizlik oranına sahip ülkesi İsveç’te hükümet, işsizliğin azaltılmasına katkıda bulunacak mali kaynak elde etmek amacıyla, ülkedeki bankaların ekstra vergi ödemeleri yönünde yeni bir uygulamaya hazırlanıyor. 

Söz konusu uygulamayı Maliye Bakanı Magdalena Andersson 1 Mayıs’ta Stockholm’de yaptığı konuşmada açıkladı. Bakan Andersson, “Sosyal Demokratlar ve Yeşiller’den oluşan azınlık hükümetinin, önümüzdeki hafta bankalardan işlem vergisi yerine ‘finansal faaliyet vergisi’ adı altında yeni bir verginin uygulanmasını gündemine alarak değerlendirmeye başlayacağını” kaydetti. 

Maliye Bakanı Andersson, İsveç’te finans sektörünün eksik vergilendirildiğini ve hiç katma değer vergisi (KDV) ödemediğini, diğer taraftan ise ülkenin en büyük dört bankasının ciddi miktarlarda kazanç elde ettiği haberlerinin gazetelerde yer aldığını ifade etti. 

Andersson ayrıca, bankalara yapılması planlanan bu yeni vergi uygulamasının 2018 yılında son bulabileceğini ümit ettiklerini ve bu uygulamanın şu anki dönem için gerekli olduğunu belirtti. 

İsveç’in en büyük dört bankası Nordea Bank AB, SEB AB, Svenska Handelsbanken AB ve Swedbank AB olarak biliniyor. 
TÜRKİYE’DE DE UYGULANABİLİR

İsveç’in aldığı bu kararın son derece mantıklı olduğunu söyleyen vergi uzmanıSait Satıcı, bu uygulamanın asılında Türkiye içinde uygulanabilir olduğunu söyledi. Satıcı, bankaların son 10 yıldır hep yüksek kar eldeettiğini dikkat çekerek,”hükümet bankaların kazancından küçük bir ek vergi ile bunu saglayabilir”dedi.

Facebook