PARAMEDYA

Portekiz korkusu atlatıldı mı?

Portekiz korkusu atlatıldı mı?

Piyasalar Portekiz'in en büyük 2.bankasındaki mali sorunlarla gergin bir hafta yaşadı. Bu stres yavaş yavaş kalkıyor mu?

Geçtiğimiz haftayı sakin tamamlayan piyasalar, hafta içerisinde Portekiz’den gelen haberlerle bir miktar tedirginlik yaşadı. Portekiz’in en büyük ikinci banaksı Banco Espirito’nun tahvil ödemelerini zamanında yapamaması yeni bir borç krizi korkusunun yaşanmasına sebep oldu. Geçtiğimiz yıllarda Yunanistan’la beraber en riskli ülkelerden gösterilen Portekiz bir süredir finansal piyasaların takibinde değildi. Ancak son dönemde Avrupa Merkez Bankası’nın aldığı önlemlerle toparlanan Avrupa ekonomisinin ikinci batık ülkesi olma endişelerini bir anda gündeme getirdi. Ancak Banco Espirito yetkililerinin ve Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamalarda sorunun tek bir bankaya ilişkin olduğunun dile getirilmesi ve Merkez Bankası’nın her türlü garantiyi vermesi piyasaları bir miktar sakinleştirse de bu hafta en çok konuşulacak konular arasından yine Portekiz olacaktır. Özellikle bugün Avrupa Merkez Banaksı Başkanı Draghi’nin yapacağı konuşmada bu konuya değinmesi beklenebilir.

Ayrıca geçen hafta Avrupa’dan gelen diğer veriler de güldürmedi. Özellikle Avrupa ekonomisinin lokomotifi kabul edilen Almanya’da toparlanma sınırlı kalmaya devam ediyor. Hafta başında Endüstriyel Üretiminde düşüş görülen Almanya’nın İthalat ve İhracat rakamlarında da küçülme görüldü. En önemli veri olarak takip edilen TÜFE verilerinde ise Almanya yine artış kaydedemedi. Son dönemde enflasyon rakamlarında sıkıntı yaşayan Avrupa’nın bu sıkıntıdan kurtulmak için bir süre daha beklemesi gerekecek. Draghi’nin eylül ayından sonrayı işaret etmesi fiyatlamalarda yavaş bir seyrin izlenmesini sağlıyor. Bu haftaya Draghi’nin değerlendirmeleri ile başlayacak olan piyasalar ardından Avrupa’dan açıklanacak olan ZEW ekonomik güven verisini takip edecek. Ticaret dengesi ve Cari İşlemler verileri ine bu hafta açıklanacak önemli verilerde. Avrupa ekonomisine ilişkin en önemli veri ise bu hafta açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi verisi olacak. Perşembe günü açıklanacak veride beklenti değişim olmaması yönünde. Ancak Çekirdek Tüfe verisinde kısmen de olsa bir yükseliş bekleniyor. Bu sınırlı yükseliş Euro’da bir miktar alımlara sebep olabilir. ancak geçtiğimiz hafta açıklanan Almanya ve diğer üye ülkelerin verilerine bakıldığında bölgenin enflasyon verilerinde pek bir değişiklik görülmeyebilir.

Amerika tarafında ise günden artık faiz artırımı olarak belirlenmiş durumda. Özellikle işsizlik ve konut verilerinin artış göstermesi faiz artırımının da beklenenden daha önce gerçekleştirilebileceği beklentilerini artırdı. FED tutanaklarının yayınlanması ile genel görüşün varlık alımlarının son olarak Eylülde 15 milyar dolarlık kısmının da bitirilerek son verilmesi yönünde olduğu öğrenildi. Böylece faiz artırımı için en yakın tarih 1015 ilk çeyreği sonları gibi görünüyor. FED üyelerinin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda da bu beklentiyi karşılıyor.

Bu hafta ABD’den gelecek verileri ise, Salı günü Perakende Satışlar verisi ile ABD’nin dış ticaret verilerini öğreneceğiz. Enflasyon verilerine ise Çarşamba günü ulaşacağız ve Bej Kitap yine Çarşamba günü açıklanacak. İşsizlik başvurları ve konut verileri de yine Perşembe günü açıklanacak ve hafta içerisinde konuşacak olan FED üyelerini takip edeceğiz.

Pariteye baktığımızda ise 1.3600 seviyelerine yakın seyir devam ediyor. Uzun süredir bu seviyelerde hareket eden fiyat 1.3550 seviyelerine sarkabilir. Bu hafta çaıklanacak verilerin etkisiyle 1.3500 yeniden görülebilir. 1.3650 seviyesinin üzerinde kalınması halinde ise yeniden 1.3700 test edilebilir.

Facebook Yorumları