Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde yeniden yüksek büyüme oranları dönemine gireceğini ifade etti.
Türkiye yeniden hızla ilerlemeye geçmek için gereken becerilere, uzmanlığa ve güce sahip” diyen Dinçer, şöyle devam etti: “Ekonomik faaliyetlerde toparlanma Türkiye’de çok hızlı gerçekleşir. Örnek vermek gerekirse, 2009’da Türkiye ekonomisi yüzde 4.8 oranında küçülmüştü ama bir sonraki sene yüzde 9.2 gibi çok güçlü bir büyüme gösterdi. Türkiye’de piyasa ekonomisi hâkimdir; piyasa her zaman doğruyu bulur. Türkiye’nin girişimci bir sermayesi vardır ve hızlı hareket eder. Bütçe disiplininden güçlü bankacılık sektörüne Türkiye ekonomisinin birçok ana direği sağlamdır.”

Mali disiplin…
Zirvede düzenlenen, “Uluslararası Gelişmeler, Seçimler ve Ekonomi” başlıklı panelde konuşan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil de, “Dünya ekonomisi oldukça volatil bir dönemden geçiyor. Mali disiplinini sürdüren, sağlam bankacılık sektörüne sahip Türkiye ekonomisi güçlüdür. Bankacılık sektörünün öz kaynakları yüksektir. Bütçe açığı ve kamu borcunun milli gelire oranı da çok düşük seviyelerdedir. Şu sıralardaki düşük petrol fiyatlarının etkisi ile cari açığımızda da önemli iyileşmeler sağlanmıştır. Bu iyileşmeye geçtiğimiz senelerde alınan makro ihtiyati tedbirlerin de önemli etkileri olmuştur. Mali disiplin ve sağlam bankacılık sektörünün desteklediği, genç bir nüfusa sahip ülkemizin geleceğinin açık olduğuna inanıyoruz” dedi.