Bir çok banka yeni sendikasyonda zorlanırken Ziraat Bankası 1.1 milyar dolar sendikasyon kredisi buldu. Üstelik kredinin maliyeti bir önceki yıla göne 20 puan daha düşük.
Ziraat Bankası uluslararası piyasalardan 373 milyon dolar ve 666 milyon euro karşılığı toplam 1.1 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

Kredinin faiz oranı 364 gün vadeli kısmı için Libor/Euribor artı 70 baz puan, 367 gün vadeli kısmı için Libor/Euribor artı 80 baz puan oldu.

Bankanın dün akşam gerçekleştirilen sendikasyon imza töreninde konuşan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın söz konusu maliyetin geçen yıla göre 20 baz puan düştüğünü belirterek şunları söyledi:

“Özkaynaklarımızla uyumlu ve dengeli bir bilançoyu esas alan finansal yapılanma stratejimiz kapsamında, kaynak yapısını çeşitlendirerek derinleştirmeyi sürdürmekteyiz. Mevduat tabi ki temel finansal kaynağımız olmaya devam edecek. Ancak mevduat dışı kaynaklar yoluyla da maliyet ve uzun vade avantajı sunan fonlama imkanlarından yararlanma stratejimizi de geliştirerek sürdüreceğiz.”

Aydın, yakın zamanda seküritizasyon yoluyla da orta vadeli kaynak temini gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Sendikasyon kredisine 19 ülkeden 41 banka katıldı.